Ülke ve Dünya Gündemi

Brumadinho Maden Felaketi: Vale 7 Milyar Dolarlık Tazminat Anlaşmasını Kabul Etti

Madencilik şirketi Vale SA, Brezilya’daki Minas Gerais hükümeti ile Ocak 2019’da 270 kişinin ölümüne neden olan ve nehirleri de kirleten römork barajlarından birinin çökmesinin neden olduğu sosyoekonomik ve çevresel zararı devlete tazmin etmek için 7 Milyar ABD Doları ödemek üzere anlaşmaya vardı. zehirli bulamaç ve yıkıcı yerel kırsal alan ve altyapı ile.


4 Şubat’ta kararlaştırılan meblağ, halihazırda ödenmiş ve münferit talepler yoluyla ödenmemiş tazminata ek olarak, Vale, teftiş yüklenicisi TÜV Süd ve şirketin yöneticilerinden 16’sına karşı devam eden ceza davasından ayrıdır.

Minas Gerais hükümetine göre yerleşim, Brezilya tarihinin en büyüğü. Devlet başlangıçta 10.3 Milyar ABD Doları tutarında bir talepte bulundu.

Açıklamadan önce, Brezilyalı savunma grubu Barajlardan Etkilenenler Hareketi (MAB) anlaşmaya varılma şeklini kınadı ve kararlaştırılan tazminatların felaketten doğrudan etkilenenlerin temsilini içermediğini savunarak Paraopeba halkı nehir havzası.

Basında çıkan haberlerde Minas Gerais valisi Romeu Zema, 7 Milyar Doların yaklaşık yüzde 30’unun Brumadinho şehrine yatırılacağını söyledi.

Vale tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, kararlaştırılan meblağa “Minas Gerais eyaleti hükümeti için kentsel hareketlilik programını ve kamu hizmetlerini güçlendirme programını yürütmek için kaynaklar” da dahil olmak üzere yol, hastane ve okul inşa etme planlarına atıfta bulunduğu anlaşılıyor. bu, Brumadinho topluluklarına doğrudan fayda sağlamaz.

Aynı açıklamada, Vale’nin CEO’su Eduardo Bartolemeo şunları söyledi: “Vale, Brumadinho’daki trajedinin neden olduğu hasarı tam olarak onarmaya ve telafi etmeye ve faaliyet gösterdiğimiz toplulukların iyileştirilmesine ve gelişmesine giderek daha fazla katkıda bulunmaya kararlıdır. Bu Küresel Çözümün bu yönde önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Yapacak işlerimiz olduğunu biliyoruz ve Toplumla Yeni Anlaşmamıza uygun olarak bu amaçla kararlıyız. “

Felaketin nedeni ile ilgili araştırmalar devam ederken, bir uzman heyeti 2019 yılında barajın çökmesine neden olan teknik faktörlerin yapısını oluşturan katı malzemelerin sıvılaştırılması olduğu sonucuna vardı.

Federal savcı Edison Vitorelli, geçen yıl Reuters’a yaptığı açıklamada, Vale tarafından maden atıklarını depolamak için kullanılan 29 adet barajın hala yüksek güvenlik riskleri içerdiğini iddia etti. Özellikle altı baraj yüksek riskli olarak tanımlanmıştır.

Vale’nin eski CEO’su Fabio Schvartsman da dahil olmak üzere devam eden ceza davasında cinayet ve çevre suçlarıyla suçlananlar, güvenlik kaygılarının kanıtlarını sistematik olarak gizlemekle, sorunları işaretleyen denetim firmalarına misillemede bulunmakla ve Vale’yi yanıltıcı raporlarla Vale’yi bilerek sunduğu için TÜV Süd’ün tazminat aldığını iddia ediyor. baraj stabilitesi hakkında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir