Sağlık

Buhar Soluma: Faydaları Nelerdir?

Buhar inhalasyonu (buhar soluma) , nazal geçişleri yatıştırmak, açmak ve soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu semptomlarından kurtulmak için en yaygın kullanılan yöntemlerden biridir.

Su buharının solunmasıyla yapılan bu yönteme buhar terapisi de denir. Sıcak, nemli havanın burun geçişleri, boğaz ve akciğerlerdeki mukusu gevşeterek çalıştığı düşünülmektedir. Bu, burun yollarınızdaki iltihaplı, şişmiş kan damarlarının semptomlarını hafifletebilir.

Buhar soluma, soğuk algınlığı veya grip gibi bir enfeksiyonu iyileştirmezken, vücudunuz bununla savaşırken kendinizi çok daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak ev ilaçlarında olduğu gibi, bu süreçte kendinize zarar vermemeniz için en iyi uygulamaları öğrenmek önemlidir.

Buhar Solumanın faydaları nelerdir?

Bir tıkalı burun sinüslerin kan damarlarında iltihaplanma tarafından tetiklenir. Soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu gibi akut üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle kan damarları tahriş olabilir .

Nemli, ılık buharda nefes almanın ana yararı, burun geçişlerinde tahriş ve şişmiş kan damarlarını hafifletmeye yardımcı olabilmesidir. Nem ayrıca sinüslerinizdeki mukusu inceltmeye yardımcı olabilir ve bu da onların daha kolay boşalmasını sağlar. Bu, nefes alışınızın en azından kısa bir süre için normale dönmesine izin verebilir.

Buhar inhalasyonu, aşağıdaki semptomlarda geçici bir rahatlama sağlayabilir:

 • soğuk algınlığı
 • Grip (influenza)
 • sinüs enfeksiyonları (bulaşıcı sinüzit )
 • bronşit
 • burun alerjileri

Buhar soluma, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarından öznel bir rahatlama sağlayabilirken, aslında enfeksiyonunuzun daha hızlı geçmesine neden olmaz.

Buhar inhalasyonu aslında enfeksiyondan sorumlu olan virüsü öldürmez. En iyi ihtimalle, buhar soluma, vücudunuz soğuğunuzla savaşırken kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Soğuk algınlığı olan yetişkinlerde buhar tedavisini değerlendiren altı klinik çalışmanın bir gözden geçirmesi karışık sonuçlar verdi. Bazı katılımcılar semptomları hafifletti, ancak diğerlerinde tepki yoktu. Ek olarak, bazı katılımcılar buhar inhalasyonundan burun içinde rahatsızlık hissetti.

Yakın tarihli bir başka klinik çalışma , kronik sinüs semptomlarının tedavisinde buhar solumanın kullanımına baktı. Bununla birlikte çalışma, buhar solumasının baş ağrısı dışında sinüs semptomlarının çoğu için faydalı olduğunu bulamadı.

Klinik çalışmaların sonuçları karışık olsa da, anekdot niteliğindeki kanıtlar buhar inhalasyonunun aşağıdakileri hafifletmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor:

 • baş ağrısı
 • tıkalı burun
 • boğaz tahrişi
 • hava yolu tıkanıklığının neden olduğu solunum problemleri
 • kuru veya tahriş olmuş burun geçişleri
 • öksürük

Buhar nasıl solunur?

Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • büyük bir kase
 • Su
 • bir tencere veya su ısıtıcısı ve suyu ısıtmak için bir ocak veya mikrodalga
 • havlu

İşlem şu şekildedir:

buhar soluma
 1. Suyu kaynatın
 2. Sıcak suyu dikkatlice kaseye dökün.
 3. Havluyu başınızın arkasına asın.
 4. Bir zamanlayıcı açın.
 5. Gözlerinizi kapatın ve sudan yaklaşık 8-12 inç uzaklaşana kadar başınızı sıcak suya doğru yavaşça indirin. Suyla doğrudan temastan kaçınmak için son derece dikkatli olun.
 6. Burnunuzdan en az iki ila beş dakika yavaş ve derin nefes alın.

Her seans için 10 ila 15 dakikadan fazla buharlama. Bununla birlikte, hala semptomlarınız varsa, buhar solumayı günde iki veya üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Ayrıca bir çevrimiçi olarak veya bir eczanede elektrikli buhar inhalatörü (buharlaştırıcı olarak da adlandırılır). Bunlar için sadece belirtilen seviyeye kadar su eklemeniz ve sistemi prize takmanız yeterlidir. Buharlaştırıcı, makineden çıkmadan önce soğuyan buhar yapmak için elektrik kullanır. Bazı buharlaştırıcılarda ağzınıza ve burnunuza uyan yerleşik bir maske bulunur.

Buharlı buharlaştırıcılar mikroplarla çabucak kirlenebilir, bu nedenle bakteri ve mantar oluşumunu önlemek için sık sık yıkamanız gerekir. Kova ve filtre sistemini kullanım sırasında da birkaç günde bir yıkayın.

Buhar solumanın yan etkileri

Buhar soluma, doğru yapılırsa güvenli bir ev ilacı olarak kabul edilir, ancak dikkatli olmazsanız istemeden kendinize zarar vermeniz çok olasıdır.

Sıcak suyla temas ederseniz, kendinizi haşlama riski vardır. En büyük risk, sıcak su kabının yanlışlıkla kucağınıza dökülmesidir. Bu da hassas bölgelerde ciddi yanıklara neden olabilir.

Yanıkları önlemek için:

 • Sıcak su kabının düz, sağlam bir yüzeyde olduğundan ve devrilmeyeceğinden emin olun.
 • Kaseyi sallamayın veya yaslanmayın.
 • Buharın gözlerinize temas etmesine izin vermeyin. Gözleriniz kapatılmalı ve buhardan uzak tutulmalıdır.
 • Sıcak su kabını çocukların veya evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Yanma riski nedeniyle çocuklar için buhar inhalasyonu tavsiye edilmez. Aslında,bir çalışma buhar inhalasyon tedavisinden yanık alan çoğu insanın çocuk olduğunu buldu. Bununla birlikte, benzer bir etki için duşta sıcak su akıtılırken çocuğunuzu buharlı bir banyoda oturtabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir