Genel Kategori

Bulutlar Neden Kararır?

BULUT NASIL OLUŞUR?

Bulutların oluşumunu kısaca izah etmek gerekirse ilk hamle yer yüzündeki su buharının havanın ısınmasıyla yükselmesiyle başlamaktadır. Yükselen hava yükseldikçe bir yandan serinlemeye başlar ve bu esnada su buharı atmosferdeki gazla etkileşim içerisine girerek yoğunlaşır. Yoğunlaşma damlacıklar ve buz kristallerinin karışmasına neden olur. Bu karışmanın doğal bir sonucu olarak bulutlar oluşur.

PEKİ BULUTLAR NEDEN KARARIR?

 Bulutlar çoğunlukla beyaz olur. Yağmur yağacağı zaman ise gökyüzünde koyu bulutlar belirmeye başlar. Bunun sebebi bulutların oluşma şekliyle yakından ilgili.

Etrafımızdaki havada yüksek oranda su bulunmakta. Tabii bu su sıvı değil, gaz formunda. Buna basitce su buharı diyoruz. Yere yakın bölgelerdeki hava ısındığında yükseliyor ve su buharını da beraberinde götürüyor. Yükselen hava serinlemeye başlıyor, içindeki su buharı atmosferdeki gazlarla tepkimeye girerek yoğunlaşıyor. Bu, damlacıkların ve buz kristallerinin kaynaşmasına neden oluyor ve böylece bulutlar oluşuyor.

Atmosferdeki parçacıklar yoğun oranda mavi ışık saçıyorlar. Bulutlarsa ince oldukları için ışığın tüm renklerini yansıtıyorlar. Bu iki faktör bir araya gelince bulutların beyaz rengi ortaya çıkıyor. Ancak yağmur bulutlarının yoğunluk ve yükseklikleri farklı. Bulutlar inceldikçe beyazlaşıyor. Yağmur bulutlarının ardındaki parçacıkların ışığı bize ulaşamadığı için aşağıdan bakınca onları gri renkte görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir