Bilim, Genel Kategori

Büyük Buzdağlarının Erimesi, Buz Çağlarının Evriminde Önemli Bir Aşama.

Endülüs Yer Bilimleri Enstitüsü’nün (IACT) (CSIC-UGR) katıldığı yeni bir çalışma, ilk kez büyük buzullaşmaların başlangıcındaki önemli bir aşamayı tanımladı ve bunun gelecekte gezegenimizde olabileceğine işaret etti. Bulgular yakın zamanda bilim dergisi Nature’da yayınlandı .

Çalışma, dünyadaki buz çağlarının başlangıcını açıklayabilecek yeni bir bağlantı bulduğunu iddia ediyor.

Endülüs Yer Bilimleri Enstitüsü’nde (CSIC-UGR) araştırmacı olan Francisco J. Jiménez-Espejo’ya göre, Antarktika buzdağının erimesi, Dünya’nın uzun süreli küresel soğumaya maruz kalmasına neden olan bir dizi mekanizmanın aktivasyonunun anahtarını tutabilir. keşifleri yakın zamanda Nature dergisinde yayınlanan .

Güneş’in etrafında hareket ederken Dünya’nın yörüngesindeki değişikliklerin, gezegenin yüzeyine ulaşan güneş radyasyonu miktarını etkileyerek buzul dönemlerinin başlangıcını veya sonunu tetiklediği uzun zamandır bilinmektedir. Bununla birlikte, şimdiye kadar, bize ulaşan güneş enerjisindeki küçük değişikliklerin gezegenin ikliminde bu kadar dramatik değişikliklere nasıl yol açabileceği sorusu bir sır olarak kaldı.

Bu yeni çalışmada, çok uluslu bir araştırmacı grubu, Dünya’nın güneş etrafındaki yörüngesi tam doğru olduğunda, Antarktika buzdağlarının kıtadan daha da uzaklaşmaya başladığını ve büyük miktarlarda tatlı suyu Antarktika Okyanusundan Atlantik’e taşıdığını öne sürüyor. .

Atlantik Okyanusu CO çizim, genel okyanus dolaşım kalıplarını etkileyen, daha taze olur ise bu süreç, Antarktika Okyanusu giderek tuzlu hale gelmesine yol açar 2 atmosferden ve sözde sera etkisi azalır. Bunlar, gezegendeki bir buzul çağının başlangıcını işaret eden ilk aşamalardır.

Bu çalışmada bilim adamları, geçmişte okyanus koşullarını yeniden yapılandırmak için, Antarktika buzdağlarından okyanusa doğru eridikçe ayrılan minik kaya parçalarını tanımlamak da dahil olmak üzere çeşitli teknikler kullandılar. Bu birikintiler, Güney Afrika’nın deniz kenarlarındaki Keşif 361 sırasında Uluslararası Okyanus Keşif Programı (IODP) tarafından geri kazanılan deniz tortu çekirdeklerinden elde edildi. Bu tortu çekirdekleri, bilim adamlarının son bir milyon buçuk yılda bu enlemlere ulaşan buzdağlarının tarihini yeniden inşa etmelerini sağladı ve bu, bilinen en sürekli kayıtlardan biri oldu.

İklim simülasyonları

Çalışma, bu kayalık yatakların, derin okyanus sirkülasyonundaki varyasyonlarla nasıl tutarlı bir şekilde ilişkili göründüğünü açıklıyor; bu, foraminifera olarak bilinen küçük derin deniz fosillerindeki kimyasal varyasyonlardan yeniden oluşturuldu. Ekip ayrıca önerilen hipotezleri test etmek için yeni iklim simülasyonları kullandı ve büyük miktarlarda tatlı suyun buzdağları tarafından kuzeye taşındığını buldu.

Makalenin ilk yazarı, Cardiff Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Aidan Starr, araştırmacıların “bu tele bağlantının son 1,6 milyon yılın farklı buz çağlarının her birinde mevcut olduğunu keşfetmelerine şaşırdıklarını belirtiyor. Bu, Antarktika Okyanusu, küresel iklimde önemli bir rol oynuyor, bilim adamlarının uzun zamandır hissettiği, ancak şimdi açıkça gösterdiğimiz bir şey. “

IACT’te araştırmacı olan Francisco J. Jiménez Espejo, JOIDES Resolution araştırma gemisindeki IODP 361 keşif gezisi sırasında inorganik jeokimya ve fiziksel özellikler konusunda uzman olarak görev yaptı. Araştırma ekibi, Ocak ve Mart 2016 arasında iki ay boyunca Mauritius ve Cape Town arasında yelken açtı ve derin deniz tortu çekirdeklerini topladı.

Jiménez Espejo’nun çalışmaya ana katkısı, buzul ve buzullararası dönemlerle ilişkili jeokimyasal değişimleri belirlemeye odaklandı; bu, tortunun yaşını ve bu dönemlerle ilişkili farklı çevresel değişikliklere duyarlılığını daha doğru bir şekilde tahmin etmeyi mümkün kıldı.

Son 3 milyon yıl boyunca, Dünya periyodik buzul soğuması yaşamaya başladı. Yaklaşık 20.000 yıl önceki en son olay sırasında, buzdağları sürekli olarak Kuzey Kutbu’ndan İber Yarımadası’nın Atlantik kıyılarına ulaştı. Şu anda, Dünya Holosen olarak bilinen sıcak bir buzullararası dönemdedir.

Bununla birlikte, CO ile bağlantılı küresel sıcaklık progresif artış 2 endüstriyel nedeniyle ortaya çıkan emisyonların buzlu döngü doğal ritmini etkiler olabilir. Nihayetinde Antarktika Okyanusu, Antarktika buzdağlarının tatlı suyu kuzeye taşıyamayacak kadar sıcak hale gelebilir ve bu nedenle buz çağlarının başlangıcında temel bir aşama – termohalin dolaşımındaki değişiklikler – gerçekleşmeyecektir.

Bilimsel keşif gezisini yöneten ve aynı zamanda Cardiff Üniversitesi’nden Ian Hall, sonuçların Dünya ikliminin antropik değişikliklere nasıl tepki verebileceğini anlamaya katkıda bulunabileceğini belirtiyor. Benzer şekilde Jiménez Espejo, “geçen yıl, İspanyol Donanması araştırma gemisi Hespérides’te yapılan bir keşif gezisi sırasında, Güney Georgia adalarının yanında birkaç parçaya bölünmüş olan devasa A-68 buzdağını gözlemleyebildik. Okyanus. ısınma, bu büyük buzdağlarının yörüngelerinin ve erime modellerinin gelecekte değişmesine, akıntıları ve dolayısıyla iklimimizi ve bilim adamlarının tahmin etmek için kullandıkları modellerin geçerliliğini etkileyebilir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir