Bilim

Buzkıran’ın kasırga karşılaşması, deniz buzundaki düşüşün daha hızlı olduğunu ortaya koyuyor

Ağustos 2016’da Arktik Okyanusu’nda Kategori 2 kasırgasına eşdeğer büyük bir fırtına çıktı. Kasırga, şimdiye kadar kaydedilen en düşük üçüncü deniz buzu boyutuna yol açtı. Ancak 2016’nın Büyük Arktik Siklonunu bilim adamları için özellikle çekici kılan şey, Koreli buz kırıcı Araon’un yakınlığıydı.

Bilim adamları ilk kez bir kasırga çarptığında okyanusa ve deniz buzuna tam olarak ne olduğunu görebildiler. Alaska Üniversitesi Fairbanks araştırmacıları ve uluslararası meslektaşları yakın zamanda deniz buzunun fırtına sırasında normalden 5,7 kat daha hızlı düştüğünü gösteren yeni bir çalışma yayınladılar. Ayrıca, hızlı düşüşün okyanustaki siklonla tetiklenen süreçlerden kaynaklandığını da kanıtlayabildiler.

UAF Uluslararası Arktik Araştırma Merkezi’nin başyazarı Xiangdong Zhang, “Genellikle fırtınalar geldiğinde deniz buzunu azaltırlar, ancak bilim adamları buna neyin sebep olduğunu anlamadılar” dedi.

Deniz buzunun yalnızca yukarıdan buzu eriten atmosferik süreçlerden düştüğüne dair genel bir spekülasyon vardı. Zhang ve ekibi, doğrudan siklonun içinden “yerinde” gözlemler kullanarak bu teorinin eksik olduğunu kanıtladı. Ölçümler, hava ve okyanus sıcaklığı, radyasyon, rüzgar ve okyanus akıntıları gibi şeyleri yansıtıyordu.

Buzkıranın kasırgadan verileri yakalayacak konumda olması bilim için iyi bir şans ve belki de gemide olanlar için biraz sinir bozucuydu. Genellikle gemiler bu tür fırtınalardan kaçınmaya çalışır, ancak Araon buzla kaplı bir bölgenin ortasına yeni yelken açmış ve bir buz kütlesine kilitlenmişti.

Geminin fırtınaya çok yakın konumu sayesinde, Xiangdong ve ekibi, siklonla ilgili deniz buzu kaybının öncelikle iki fiziksel okyanus sürecinden kaynaklandığını açıklayabildi.

Birincisi, kuvvetli dönen rüzgarlar yüzey suyunu siklondan uzaklaşmaya zorlar. Bu, yüzeye daha derin ılık su çeker. Bu ılık su yükselmesine rağmen, deniz buzunun hemen altında küçük bir soğuk su tabakası kalır.

İşte burada ikinci bir süreç devreye giriyor. Güçlü siklon rüzgarları, yüzey suyunu karıştıran bir karıştırıcı görevi görür.

Birlikte, ılık su yükselmesi ve yüzey türbülansı tüm üst okyanus su sütununu ısıtır ve deniz buzunu aşağıdan eritir.

Ağustos fırtınası sadece 10 gün boyunca devam etse de, kalıcı etkiler oldu.

Zhang, “Bu sadece fırtınanın kendisi değil” dedi. “Gelişmiş buz albedo geri bildirimi nedeniyle kalıcı etkilere sahip.”

Fırtınadan gelen genişleyen açık su parçaları daha fazla ısıyı emer ve bu da daha fazla deniz buzunu eriterek daha da fazla açık suya neden olur. 13-22 Ağustos’tan itibaren Arktik Okyanusu’nun tamamındaki deniz buzu miktarı, Arizona eyaletinin iki katından daha büyük bir alan olan 230.000 mil kare azaldı.

Xiangdong şimdi, iklim değişikliğinin daha fazla Arktik siklona yol açıp açmayacağını değerlendirmek için Enerji Bakanlığı için yeni bir bilgisayar modeli üzerinde çalışıyor. Önceki araştırmalar, geçtiğimiz yarım yüzyılda Kuzey Kutbu’ndaki siklonların sayısının ve yoğunluğunun arttığını gösteriyor. 2012’de kaydedilen en büyük Arktik siklonu gibi bu fırtınalardan bazıları, düşük deniz buzu kapsamının da rekor seviyede kalmasına yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir