Bilim, Haber

Çalışma bulguları Norveç yakınlarındaki gizemli ‘lekeler’ kalamar mukusu ve embriyolarla dolu

DNA analizi, her bir blobun yüz binlerce kalamar yumurtası içerebileceğini ortaya çıkardı.

Birkaç yıl önce, Norveç’in batı kıyılarını keşfeden dalgıçlar, açıklayamadıkları bir nesneyle karşılaştılar: 3 fitten (1 metreden) daha geniş, devasa, jöle benzeri bir küre , kısmen deniz tabanı ile yüzey arasında havada asılı duruyordu. Kürenin ortasını koyu bir çizgi kesiyordu, ancak nesne aksi takdirde yarı saydam ve tamamen özelliksizdi.

Basitçe söylemek gerekirse, tamamen anlaşılmaz bir lekeydi.

1985’ten beri Norveç ve Akdeniz çevresinde yaklaşık 100 benzer damla görülmesi bildirildi, ancak gizemli jelatinimsi kütleler her zaman sınıflandırmadan kaçtı. Şimdi, bir yıllık vatandaş bilim kampanyası ve yeni bir DNA analizi sayesinde, araştırmacılar nihayet lekeleri Illex coindetii adlı sıradan bir kalamarın nadiren görülen yumurta keseleri olarak tanımladılar .

Scientific Reports dergisinde 30 Mart’ta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , her bir blob, yavaşça parçalanan bir mukus baloncuğu içinde kaplanmış yüz binlerce küçük kalamar yumurtası içerebilir. Dikkat çekici bir şekilde, bilim adamları I. coindetii’yi 180 yıldan fazla bir süredir biliyor ve türleri Akdeniz çevresinde ve Atlantik’in her iki yakasında geniş çapta gözlemlemiş olsalar da, bu, kalamarın yumurta keselerini vahşi doğada ilk kez tespit ettiklerini yazdılar. .

Deniz zooloji organizasyonu Sea Snack Norveç’in yöneticisi olan baş çalışma yazarı Halldis Ringvold, Live Science’a “Ayrıca gerçek kürenin içinde ne olduğunu görmeliyiz, dört farklı aşamada kalamar embriyoları gösterdik,” dedi. “Ek olarak, embriyolar geliştikçe kürenin tutarlılığı nasıl değiştirdiğini takip edebiliriz – sağlam ve şeffaftan yırtılmaya ve opaklığa -.”

I. coindetii , Ommastrephidae adı verilen ortak bir mürekkep balığı grubuna aittir. Ringvold, üreme sırasında, bu gruptaki dişilerin embriyolarını canlı ve yırtıcılardan korumak için kendi mukuslarından yapılmış büyük yumurta küreleri (veya yumurta kütleleri) ürettiğini söyledi. Bununla birlikte, bu kitlelerin görülmesi nadirdir ve bazı türlerin kitleleri daha önce hiç görülmemiştir.

Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre, Norveç bloğu görülmeleri birkaç yıl önce uluslararası bir haber haline geldiğinde, bazı araştırmacılar kürelerin Ommastrephid yumurta kütleleri olduğundan şüphelenmişti. Ancak blobun dokusunun DNA analizi olmadan, hangi kalamar türünün onları yarattığını göstermenin bir yolu yoktu.

Böylece, Ringvold ve meslektaşları, dalgıçları Norveç yakınlarındaki sularda karşılaştıkları herhangi bir lekeden küçük doku örneklerini toplamaya teşvik eden bir vatandaş bilim kampanyası başlattı. 2019 yılında dalgıçlar, küçük plastik şişelerde topladıkları ve ev buzdolaplarında sakladıkları dört ayrı damladan doku örnekleri ile geldiler (araştırmaya göre doku toplama, yumurta kütlelerine hiçbir şekilde zarar vermiyordu).

Örnekler, hem lekelerin yapışkan gövdesini hem de gelişimin farklı aşamalarındaki embriyoları içeriyordu. Araştırmacılar, dokuların DNA analizi, dört bloğun hepsinin I. coindetii mürekkepleri içerdiğini doğruladı .

Yani gizem çözüldü mü? Kısmen. Ekip, her bir küreden dokuları örneklemeden, gözlemlenen yaklaşık 100 bloğun tamamının aynı türe ait olduğundan emin olamayacaklarını yazdı. Bununla birlikte, tüm bu lekelerin şekil ve boyut olarak çok benzer olduğu göz önüne alındığında, muhtemelen “çoğunun” I. coindetii tarafından yapıldığı sonucuna varmıştır.

Pek çok kürenin içinden geçen garip, karanlık çizgiye gelince? Araştırmacılara göre bu, yumurtalar döllenirken çıkan mürekkep olabilir.

Araştırmacılar, “Mürekkepli veya mürekkepsiz küreler, mürekkepli kürelerin yeni ortaya çıktığı farklı olgunluk aşamalarında olan kürelerin bir sonucu olabilir” diye yazdı. “Bir süre sonra, embriyolar gelişmeye başladığında, çizgi dahil tüm küre parçalanmaya başlayacak.”

Ekip, büyük balıkları taklit etmek ve potansiyel avcıları korkutmak için galibiyet serisinin bir tür kamuflaj mekanizması da olabileceğini yazdı. Bu mukus gizeminin çözümü başka bir gün gelmek zorunda kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir