Genel Kategori

Canlı Uzun Saçlar İçin, Bol Bol Su İçin

Sonbahar gibi mevsim geçişlerinde saç dökülmelerine karşı uyaran uzmanlar, özellikle bol su tüketimi ve sağlıklı beslenmeyle bu sorunun ortadan kaldırılacağını belirtiyor. Devamlı şapka, jöle gibi saçlı derinin hava almasını engelleyen etmenlerin de saç dökülmesini tetiklediğini kaydeden uzmanlar, fazla alkol ve sigarı tüketimini de saçların dökülmesine neden olduğunu vurguluyor. Mümkün olduğunca alkol ve sigaradan uzak durulmasını tavsiye ediyor.

Sağlıklı beslenmenin ve bol su içmenin vücuda, cilde olduğu gibi saçlar içinde oldukça faydalıdır. Saç dökülmelerine dikkat! Günde 2 – 2,5 litre su içmek, cildimize olduğu gibi saçlı derimize de gerekli nemi içeriden sağlayarak saç dökülmesinin önlenmesinde yardımcıdır. Günümüz insanı, sanayi artıkları, hava kirliliği, çalışma ortamı gibi nedenlerle saçlarını her gün ya da gün aşırı yıkamak zorunda kalıyor. Bu da saçlı deri sağlığı için gerekli yağ ve nemi kurutacağından uygun şampuan ve nemlendiricilerin seçilmesini gerekli kılıyor.

Özellikle yağlı saçların daha fazla döküldüğünü, saç temizliğimiz için kullanılacak ürünlerin doğru seçilmesi gerektiğini bilmekte fayda var. Saçlı deriyi daha iyi temizleyen, içeriğinde fazla kimyasal bulunmayan, doğal maddeler içeren şampuan ve temizleyiciler kullanılmalı. Mesela filtreli duş başlıkları tercih edilebilir. Bu duş başlıkları içerdikleri minerallerle saçı canlandırır, yumuşatır ve kepek oluşumunu engelleyerek uzatır.

Saçları tararken tarağı saç derisine sürmemeye özen gösterin ancak fön, düzleştirici gibi cihazların sık ve yakın mesafeden kullanıldığında saçlı derinin doğal nemini kaybedeceğini, hem dökülme hem de kırıkların oluşumu kolaylaştıracağını unutmayın. Devamlı şapka, jöle gibi saçlı derinin hava almasını engelleyen etmenlerin de saç dökülmesini tetiklediği söyleyebiliriz. Sigara ve alkol tüketiminden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Demir ve çinko eksikliği önemli saç dökülmesi nedenlerindendir. Ancak bunlar ağır metaller olduğundan, yapılacak tetkikle eksiklikleri ortaya çıkmadan kullanılmaları doğru değildir. Su heryerde olduğu gibi saç sağlığında da en önemli elementtir.

Canlı, sağlıklı, uzun saçlara sahip olmak istiyorsanız bol bol su tüketin. Su sağlıktır. Saçınızın sağlığı için de günde en az 2 litre su tüketin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir