Genel Kategori

Cennet Koydaki Petrol Temizlendi

Dünyanın en güzel mercan resiflerine ev sahipliği yapan Hint Okyanusu’ndaki Morityus’ta karaya oturarak kırılan dökme yük gemisinden sızan bin ton petrol 6 ayda temizlendi.

Çin’den yola çıkıp Singapur üzerinden Brezilya’ya giden Panama bandıralı Wakashio gemisi, 6 ay önce Hint Okyanusu’ndaki Morityus’ta resiflere çarparak karaya oturdu. Kırıma uğrayan gemiden yaklaşık bin ton petrol suya sızdı ve cennet koyları cehenneme çevirdi. Kazada ihmali bulunduğu gerekçesiyle Hindistan uyruklu kaptan ve Sri Lanka uyruklu ikinci kaptan tutuklandı. Tatil beldesi Pointe d’Esny açıklarındaki sızıntı, dünyaca ünlü mercan resiflerine ev sahipliği yapan Morityus’un turizm sektörünü durma noktasına getirdi.

Haberleşmek İçin Karaya Yaklaşmıştı

Geminin operatörü Mitsui OSK Lines’tan yapılan açıklamada, yük gemisinin, mobil hatların haberleşme kapsamına girebilmek için kıyı sahili ile mesafesini daraltarak önce 5, sonra 2 deniz milinin altına indiği bildirildi. Açıklamada, geminin ülke sahiline 0,9 deniz mili mesafesine kadar yaklaştığı ve su derinliğinin 10 metre ölçüldüğü noktada karaya oturduğu kaydedildi. Mürettebatın, kıyı mesafesi ve okyanus derinliğini saptayamayan yetersiz ölçekli bir deniz haritası kullandıkları, gerekli seyir gözetimlerini yapamadıkları vurgulandı.

Japonya’dan 5,77 Milyon Dolarlık Hibe

Japonya ağustos ve eylülde ekolojik etkinin değerlendirilmesi için afet yardım ekibi, ekimde ise yerel halka sosyoekonomik sonuçlarının soruşturulması için araştırma ekibini Morityus’a gönderdi. Japonya Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu, Aralık 2020’de yaptığı ziyarette Morityus’a 600 milyon yen (5,77 milyon dolar) hibe verileceğini açıkladı. Motegi, sızan petrolün ülke ekonomisine etkisine karşı da 30 milyar yen (289 milyon dolar) kredi sağlanabileceğini söylemişti. Japonya’nın yardımlarıyla başlayan temizlik çalışması 6 ayda tamamlandı. Geminin sahibi Japon Nagashiki firmasının yetkilileri, sızan petrolün çoğunun temizlendiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir