Genel Kategori

Çernobil’i hatırlıyor musunuz? Pripyat Nehri nükleer akışını yüzeye geri getirebilir!

Çernobil'i hatırlıyor musunuz? Pripyat Nehri nükleer akışını yüzeye geri getirebilir!

Çernobil nükleer reaktörünün önünden geçen bir nehir şu anda Baltık ve Karadeniz’i birbirine bağlayan 2.000 kilometrelik bir nakliye rotası oluşturmak için taranıyor. Proje, 1986 nükleer felaketinden kaynaklanan radyoaktif çamurun çalışma nedeniyle yeniden su yüzüne çıkabileceğini iddia eden bilim adamları ve çevreciler tarafından geniş çapta sorgulandı.

Suyolu Polonya’daki Gdańsk’tan güney Beyaz Rusya üzerinden Ukrayna’daki Kherson’a gidecekti. Panama Kanalı’nın 25 katı uzunluğunda, Avrupa’nın en uzun su yolu olacak. Hükümet bakanlıkları ve bir örgütler koalisyonu inşaatı zorluyor. Küçük gemiler zaten içinden geçebilir.

Proje, Çernobil nükleer reaktörünün 2,5 kilometre yakınında bulunan Pripyat nehrinin tamamının taranmasını içeriyor. Projeye karşı STK’ları gruplandıran Save Polesia koalisyonuna göre, nehir, beşi reaktörden sadece 10 kilometre uzakta olmak üzere en az yedi yerde tarandı.

Doğu Avrupa’da genellikle “Avrupa’nın Amazon’u” olarak adlandırılan bir bölge olan Polezya, kıtanın en büyük sulak arazisine ve nesli tükenmekte olan Avrupa vahşi yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Koalisyon, tarama işleminin aynı zamanda Polezya’nın en hassas bölgelerini etkileyeceğini ve bölgelerin taşkın rejimini değiştireceğini savunuyor. Su yolu sürücüleri kurutacak, manzaralara zarar verecek, vahşi yaşamı etkileyecek ve yerel toplulukların geçim kaynaklarını yok edecek.

Pripyat Nehri

Pripyat Nehri, Avrupa’nın en el değmemiş su yollarından biridir ve Polezya biyolojik çeşitliliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Beyaz Rusya’daki tüm kuşların% 90’ından fazlası Polezya’da bulunur ve bir dizi benzersiz ekosistem, kara kızılağaç ormanları vardır. Birdlife ve WWF, su yolundan 12 vahşi yaşam rezervinin etkileneceğini tahmin ediyor.

Tarama aynı zamanda Uluslararası Atom Enerjisi Birliği’nin (IAEA) patlamadan kaynaklanan kirlilik nedeniyle Çernobil dışlama bölgesini rahatsız edilmemesi yönündeki tavsiyelerine aykırıdır. 1986’da, Çernobil nükleer santralindeki reaktörlerden birinde bir patlama meydana geldi ve nükleer felakete yol açtı.

Fransız ACRO kuruluşu tarafından yapılan bir araştırma, su ve yiyecek için Dinyeper Nehri’ne bağımlı olan 28 milyon insanın mansap yönünde radyasyon riskinin artabileceğini gösterdi. Pripyat Nehri ve Kiev yapay gölü, su yolunun işletilmesi için yıllık tarama gerekeceğinden, devam eden radyoaktif kirletici kaynakları haline gelecektir.

“E40’ı inşa etmek, nehirlere bağlı olarak inşaat işçileri ve nüfus üzerinde radyolojik bir etkiye sahip olacak. UAEK, aşağı havzadaki nüfusun maruz kalmasını önlemek için Kiev rezervuarındaki kirli tortuların yerinde bırakılmasını tavsiye ediyor. Bu bağlamda E40’ın yapımı mümkün değil, ”dedi ACRO.

Ukrayna hükümeti, Temmuz ayında çalışmaya başlayan Sobi şirketine, nehrin Polonya kısmının tarama işini yaklaşık 430 milyon $ ‘a yaptırdı. Hükümet ve şirket tarafından ortaklaşa bir fizibilite çalışması yaptırıldı, ancak STK’lar bunun eksik olduğunu ve bir çevre analizi içermediğini söyledi.

Çalışmanın, 100 km yukarı havza olan dışlama bölgesi içinde tarama yapmaktan kaynaklanan radyoaktif kirlenmenin sonuçlarını düzgün bir şekilde analiz edemediğini ileri sürdüler. Halkın katılımına izin verilmedi ve Kara ve Baltık Denizleri arasında daha iyi yük bağlantıları stratejik hedefini karşılayacak alternatifler araştırılmadı.

Sobi’de yönetici olan Dmitrij Nadeev, The Guardian’a yaptığı açıklamada, şirketin radyasyon üzerine araştırma yaptırdığını ve toprak örnekleri aldığını söyledi. Çalışma, işin “güvenli bir şekilde yapılabileceğini” gösterdi ve işçilere kişisel koruyucu ekipman sağlandı. Yine de Nadeev radyasyon çalışmasını paylaşmayı reddetti.

Projeye karşı çıkan STK’lar, malların su yolu kullanılarak taşınmasının elektrikli demiryoluna göre “daha yavaş, daha pahalı, daha kirletici ve daha az güvenilir” olacağını savunuyorlar. Ukrayna’nın diğer ülkelerle daha iyi ulaşım bağlantılarına ihtiyacı olduğunu kabul ediyorlar, ancak önceliğin mevcut demiryolu ağına yatırım yapmak olması gerektiğini iddia ediyorlar.

Birdlife International’ın Avrupa ve Orta Asya Kıdemli Politika Başkanı Ariel Brunner yaptığı açıklamada: “Radyoaktif materyalleri kazmak ve nehirden aşağıya, yoğun nüfuslu bölgelere göndermek sorumsuzca. Aslında, E40’ın tamamı kötü tasarlanmış ve potansiyel olarak yıkıcı bir proje ve ileriye doğru itiliyor. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir