Genel Kategori

Cilt Temizliğinde Su Kullanımı

Pürüzsüz, ışıldayan bir cilde sahip olmak isteyenlerin çoğu, bol bol su içilmesi tavsiyesini duymuştur. Suyun vücudu toksinlerden arındırarak, cildi güzelleştirdiği söylenir. Bu tavsiyede bulunanların içilmesini önerdikleri su miktarı farklılık gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde günde sekiz bardak su içilmesi tavsiye ediliyor. Daha sıcak iklimlerde ise daha fazla terleme nedeniyle daha çok su içilmesi öneriliyor. Fakat önerilen miktar ne olursa olsun bu tavsiyenin temelinde, fazladan su tüketmenin, cildi nemli tutacağı düşüncesi yatıyor. Yani suyun içeriden dışarı doğru etki eden bir nemlendirici işlevi gördüğü düşüncesi. Bu o kadar yaygın bir görüş ki, bunu destekleyecek bir verinin olmaması sizi şaşırtabilir. Biri bütün gün su yudumlayan, diğeri de normal miktarda su içen insanlardan oluşan gruplarla yapılmış pek çok araştırmanın olduğunu düşünebilirsiniz. Bir ayın sonunda, bütün gün su içen gruptakilerin cildinin ne kadar güzelleştiğinin ölçüldüğünü sanabilirsiniz.

Cilt Temizliğinde Su Kullanımı

1. Cildi ılık suyla yıkamak en iyisidir. Çünkü ılık su ciltteki yağı kolayca temizler.

2. Yüzümüzü soğuk suyla yıkamak, ciltteki kılcal damarların bozulmasına sebep olur.

3. Ciltte sadece son durulama için soğuk su kullanılabilir. Bu da cildin şişmesini engeller ve cildi canlandırır.

 4. Saçların soğuk suyla durulanması saçların çabuk yağlanmasını engeller.

5. Banyoda soğuk su kullanımı kan dolaşımını arttırır ve cildi canlandırır. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Soğuk suyla yapılan duş selülitle savaşın destekcisidir.

6. Kireçli musluk suyu cildi koruyan nemi ve yağ tabakasını çözer. Ilık su yüz yıkamak için en idealidir. Soğuk su ise en son yüz ve saç durulamada iyidir. Duşta kullanımı ise mükemmeldir. Unutmayalım ki suyun cilde fazla temas etmesi cildi kurutacaktır. Kozmetik ürünlerde su

7. Suyun cildimizi nemlendirici bir özelliği vardır.

8. Kozmetik ürünlerde su en yaygın içeriktir.

9. Cildimiz suya dayanıklı olduğundan su cildimize giremez.

10. Su, ciltteki yağla karışamaz ve bu şekilde cilde giremez.

11. Kozmetik ürünlerinde bulunan su bakterileri cilde çeker. Cilde bakteriler büyük zarar verebilir ve en doğal kremlerde bile koruyucu madde gerekmektedir. Hafif ve nemli cilde uygulana krem ve losyonlar cilde nemi hapseder.

12. Su, susuzluğu engeller.

13. Su bütün hücrelere oksijen ve besinleri taşır.

14. Su vücuttaki toksinleri atar.

15. Su, kan dolaşımını ve akışını düzenler.

16. Su, vücuttaki pH dengesini korur ve sağlar. Vücudu sağlıklı, cildi nemli tutmak için yeterince su içmek gerekmektedir.

Bunun için tavsiyeler günde 2-3 litre arasındadır. Böylece vücudunuzdan toksinleri atabilir ve kendinizi sağlıklı hissedebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir