Genel Kategori

Çin Yeni Bir Denizaltıyla Sualtı Savaşında Devrim Yaratacak

Tom Clancy’nin daha sonra filmi de çevrilen “The Red October Hunt” kitabında, düşmanlarından kurtulmak için su jetleri ve elektrikli tahrik teknolojisini kullanan, devrim niteliğinde ultra-sessiz bir motoru olan bir Sovyet denizaltısından bahsediyordu.

Çin resmi medyası, ülkenin en yeni nükleer denizaltısını Clancy’nin romanındaki gibi bir sevk makinesiyle donattığını bildirdi.

Tümamiral Me Weiming Çin’in elektrikli su jeti sevk sistemi
AMİRAL ve SU JETİDevlet televizyondaki röportajı sırasında, jant sürüşlü su jetinin geliştiricisi Amiral Ma Weiming, sağ arkada su jetine ait şematik çizimlerin de yer aldığı bir laboratuarı gururla gösteriyor.

Bu ay, Çin devlet televizyon kanalı CCTV 13, üst düzey bir Çinli gemi mühendisi olan Tümmiral Ma Weiming ile bir röportaj yayınladı. Amiral özellikle, elektromanyetik mancınık ve top da dâhil olmak üzere birden fazla askeri elektromanyetik projenin geliştirilmesinden sorumlu.

Röportajda, Çin Deniz Kuvvetleri’nin devrim niteliğinde ve sessiz bir sevk sistemi olan “şaftsız” jant sürüşlü su jetine sahip yeni nükleer saldırı denizaltılarıyla donatılacağı belirtildi.

Çin 095 Sınıfı Nükleer Denizaltısı
095 Sınıfı Nükleer DenizaltıMuhtemelen bu konulara meraklı birinin hazırladığı yukarıdaki tartışmalı görselde görülen 095 sınıfı denizaltı, çeşitli tiplerde seyir füzeleri için VLS hücrelerine, su jeti sevk sistemine ve iyileştirilmiş gürültü önleyici bir teknolojiye sahip olacak (Bu görsel 095 sınıfı denizaltıyı geleneksel su jeti sevk sistemi ile gösteriyor).

Eğer bu sistem en yeni gemilere konulacaksa, muhtemelen şu an yapım aşamasında olan ilk 095 sınıfı nükleer saldırı denizaltısında da kullanılacak.

Jant Sürüşlü Su Jeti
Jant Sürüşlü Tahrik SistemiBurada, düşük gürültü seviyesi gerektiren yatlar gibi su üstü deniz araçlarının sevkinde kullanılan ve Schottel tarafından imal edilmiş jant sürüşlü bir itici görülüyor. Çin’in askeri amaçlı jant sürüşlü su jeti, görseldeki iticiye benziyor ancak boyut olarak çok daha büyük.

Jant sürüşlü su jeti, içinde pervane kanatlarının döndüğü halka şeklinde bir elektrik motoruna sahiptir. Pervanenin kanatları, pervane şaftının aksine, silindirin iç tarafında bulunan dönen bir banda tutturulur.

Önceki itki sistemleri boru şeklinde bir yapıyla çevrili olan nozullu pervanelerden oluşmaktaydı. Pervane şaftı çıkartılarak azalan parça sayısı, su jeti tarafından yapılan sesi azalttığı gibi gövdede yeterince bir alandan tasarruf edilmesini sağlayacak.

Sivil üreticiler ayrıca, jant sürüşlü su jetlerinin bakımlarının daha kolay olduğunu ve daha az kavitasyona (pervane hareketi sırasında oluşan kabarcıklar) neden olduğunu ve bu sayede onları daha sessiz hale getirdiğini iddia ediyorlar.

Tümamiral Me Weiming Çin’in elektrikli sevk sistemi
IEPSTümamiral Ma, savaş gemileri için Çin yapımı yeni IEPS sisteminin bir bileşenini gösteriyor. Çin versiyonu, orta gerilim ve doğru akım sistemi üzerinde çalışan ilk IEPS’dir.

Ayrıca videonun arka plânında, Çin Deniz Kuvvetleri’ne ait Entegre Elektrik Sevk Sistemi’nin (IEPS) bir parçası olan büyük bir elektrikli makine parçası vardı.

Makineden ve reaktörden elde edilen gücü, pervaneyi döndüren mekanik enerjiye dönüştüren geleneksel sevk sistemlerinden farklı olarak IEPS,  makineden elde ettiği tüm gücü elektriğe çevirir.

Yüksek elektrik çıkışı, pervanelerin veya yüksek enerji gerektiren silahların motorlarını çalıştırmak için kullanılabilir. Buna ek olarak, IEPS’nin çok daha az hareketli parçaya sahip olması sistemin daha sessiz çalışmasını sağladığı için denizaltılarda kullanım için idealdir.

095 sınıfında yer alan doğal devridaim reaktörü gibi sessiz reaktörler ile birleştiğinde jant sürüşlü su jeti ve IEPS, herhangi bir nükleer denizaltının gürültü izini önemli ölçüde azaltabilir.

Eğer başarılı olursa bu birleşim, Çin Deniz Kuvvetleri için önemli bir kazanç olacaktır. Çin, ABD nakliye gemileri ve hava üslerini hedef alabilen su üstü savaş gemileri, görünmez uçakları ve çok uzun menzilli füzeleri açısından sayıca ilerde görünse de Amerika’nın denizaltı gücü herhangi bir kıyaslamada daha avantajlı olarak görülüyor. 

Çin’in nükleer denizaltıları gürültü konusunda rakiplerinin gerisinde kalıyor. Başka bir deyişle, bu yenilikler Çin’in bu zayıf yönünü sone erdirecek potansiyele sahip.

Bu haber iki nedenden dolayı önemli. Birincisi, yerli ve yabancı izleyicileri etkilemek amacıyla sunulan yeni askeri teknolojiye sonsuz bir güven duyduğunu gösteren Çin resmi medyasında daha önce gizli olan nükleer denizaltıların arkasındaki teknolojinin tartışmaya açıldığını görülüyor.

İkinci olarak, eğer sistem çalışırsa, Çinliler, jant sürüşlü su jeti sistemine sahip ancak 2030 yılına kadar hizmete girmeyecek Kolombiya ve Dreadnought nükleer balistik denizaltılarından (SSBN) önce  davranıp Amerikalıların ve İngilizlerin önüne geçebilirler.

Çin SSBN’leri jant sürüşlü su jetini, denizaltıların görünmezliğini, hayatta kalabilirliğini ve ayrıca Çin’in nükleer kapasitesinin güvenilirliğini arttırmak için kullanacaktır. Bu yeni denizaltı sevk sistemleri, sadece geleceğin Çin denizaltılarına güç katmakla kalmayıp, Pekin’in denizaltı filosuna da gerçek bir güç katacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir