Bilim, Haber

Cıva bakımından zengin Grönlandın eriyen buzulları

Yeni araştırmalar, Grönland Buz Levhasına bağlı nehirlerdeki ve fiyortlardaki zehirli cıva konsantrasyonlarının endüstriyel Çin’deki nehirlerle karşılaştırılabilir olduğunu gösteriyor; Deniz ürünleri.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde ve Alman Yerbilimleri Araştırma Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Jon Hawkings, “Grönland’ın güneybatısından örneklediğimiz buzul eriyik sularında şaşırtıcı derecede yüksek cıva seviyeleri var” dedi. “Ve bu da bizi, civanın potansiyel olarak besin zincirine nasıl girebileceği gibi bir dizi başka soruya bakmaya götürüyor.”

Çalışma bugün Nature Geoscience bülteninde yayınlandı .

Uluslararası çalışma, Hawkings ve Bristol Üniversitesi’nin Cabot Çevre Enstitüsü’nde profesör olan buzulbilimci Jemma Wadham arasında bir işbirliği olarak başladı.

Başlangıçta, araştırmacılar buzuldan gelen eriyik su kalitesini ve bu eriyik sulardaki besin maddelerinin kıyı ekosistemlerini nasıl sürdürebileceğini daha iyi anlamak için buz tabakasının yanındaki üç farklı nehirden ve iki fiyorttan gelen suları örneklediler.

Ölçtükleri elementlerden biri potansiyel olarak zehirli cıva elementiydi, ancak oradaki suda bu kadar yüksek konsantrasyonlar bulacaklarına dair hiçbir beklentileri yoktu.

Nehirlerdeki tipik çözünmüş cıva içeriği yaklaşık 1-10 ng L-1’dir (Olimpik bir su yüzme havuzundaki tuz tanesi büyüklüğündeki civa miktarına eşdeğer). Grönland’da örneklenen buzul eriyik su nehirlerinde, bilim adamları, ortalama bir nehirden çok daha yüksek olan 150 ng L-1’in üzerinde çözünmüş cıva seviyeleri buldular. Buzul ununun taşıdığı partikül cıva (buzul nehirlerinin süt gibi görünmesini sağlayan tortu), 2000 ng L-1’den fazla çok yüksek konsantrasyonlarda bulundu.

Herhangi bir olağandışı bulgu ile, sonuçlar cevaplardan daha fazla soru ortaya çıkarır. Araştırmacılar, cıva seviyelerinin buz tabakasından daha uzağa dağılıp dağılmayacağı ve bu “buzul” türevi cıvanın, genellikle daha fazla konsantre olabileceği sucul besin ağına girip girmediğini bilmiyorlar.

Dünya, Okyanus ve Atmosfer Bilimi Doçenti Rob Spencer, “Oradaki buzul suyunda bu kadar cıva olmasını beklemiyorduk” dedi. “Doğal olarak, bu yüksek cıva konsantrasyonlarına neyin yol açtığına dair hipotezlerimiz var, ancak bu bulgular henüz cevaplarını bulamadığımız birçok soruyu gündeme getirdi.”

Balıkçılık, Grönland’ın başlıca endüstrisidir ve ülke, soğuk su karidesi, pisi balığı ve morina balığı ihracatında büyük önem taşımaktadır.

“Batı Grönland’daki bu sitelerdeki uzun yıllar süren saha çalışmasından, buzulların okyanusa besin ihraç ettiğini öğrendik, ancak bunların potansiyel toksinleri de taşıyabileceklerinin keşfi, buzulların su kalitesini ve aşağı havzadaki toplulukları nasıl etkilediğine ilişkin ilgili bir boyutu ortaya çıkarıyor. ısınan bir dünyada değişiyor ve daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor “dedi Wadham.

Bulgu, dünya genelinde hızla eriyen buz tabakalarının karmaşık gerçekliğinin altını çiziyor. Dünya’nın kara yüzeyinin yaklaşık yüzde 10’u buzullarla kaplıdır ve bu ortamlar artan sıcaklıkların bir sonucu olarak hızlı bir değişim geçirmektedir. Dünya çapındaki bilim adamları, ısınma sıcaklıklarının – ve dolayısıyla daha hızlı eriyen buzulların – Dünya’daki yaşam için kritik olan jeokimyasal süreçleri nasıl etkileyeceğini anlamak için çalışıyorlar.

Spencer, “Onlarca yıldır, bilim adamları buzulları, Dünya’nın jeokimyasal ve biyolojik süreçleriyle sınırlı ilgisi olan donmuş su blokları olarak algıladılar,” dedi. “Ancak son birkaç yıldır bu düşünce tarzının doğru olmadığını gösterdik. Bu çalışma, bu buz tabakalarının yaşamla ilgili unsurlar açısından zengin olduğunu vurgulamaya devam ediyor.”

Hawkings ayrıca, bu cıva kaynağının, bir fosil yakıtın yanması veya başka bir endüstriyel kaynağın aksine, büyük olasılıkla Dünya’nın kendisinden geldiğine dikkat çekmeye değer olduğunu söyledi. Bu, bilim adamlarının ve politika yapıcıların gelecekte cıva kirliliğinin yönetimi hakkında nasıl düşündükleri açısından önemli olabilir.

Hawkings, “Şimdiye kadar cıva yönetimine yönelik tüm çabalar, Dünya sisteminde gördüğümüz artan konsantrasyonların esas olarak endüstri gibi doğrudan insan kaynaklı faaliyetlerden kaynaklandığı fikrinden kaynaklandı” dedi. “Ancak buzullar gibi iklime duyarlı ortamlardan gelen cıva, yönetilmesi çok daha zor bir kaynak olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir