Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Çocuğunuz için saf su içmenin 5 faydası!

Küçük ve büyüyen çocuklar, besleyici gıda ve saf su tüketmenin önemi konusunda eğitilmelidir. Bu küçük alışkanlıkları kendi iyiliğine aşılamak, genel büyüme ve gelişmeleri için çok faydalı olabilir.

Çocuklar, çoğu zaman onların beğenisine bağlı olduğu için yiyecekler üzerinde daha az problem yaratırlar. Ancak su tüketimleri çok sık takip edilmiyor. Hepimizin bildiği gibi su, yaşamımızın anahtarıdır. İnsan vücudunun düzgün çalışması için çok önemlidir. Yetişkinler gibi çocukların da gün boyunca bol su içmesi gerekir. Bu nedenle, ebeveynler çocuklarının günlük su tüketiminin yeterince karşılanmasını izlemeli ve sağlamalıdır. Aynı zamanda, çocuk tarafından tüketilen suyun saf ve %100 güvenli olduğuna dikkat etmeleri gerekir.

İşte çocuğunuz için saf su içmenin 5 faydası.

Beslenmeyi sağlar

Çocuklar büyüdükçe daha aktif hale gelirler ve vücut sağlığını korumak için daha yüksek miktarda besine ihtiyaç duyarlar. Su, vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur, metabolizmayı artırır ve fiziksel aktivitelere devam etmek için vücutlarını canlandırır. Ebeveynler okurken veya oyun oynarken düzenli su alımına teşvik etmelidir. Yaşına ve fiziksel aktivite düzeyine bağlı olarak, çocuğunuzun sıvı şeklinde alması gereken su miktarı aşağıdadır.

• 4-8 yaş arası erkek ve kızların günde 1,1 ila 1,3 litreye ihtiyacı vardır

• 9-13 yaş arası kızların günde 1,3 ila 1,5 litreye ihtiyacı vardır.

• 9-13 yaş arası erkek çocukların günde 1,5 ila 1,7 litreye ihtiyacı vardır.

Sıvıların yanı sıra çeşitli meyve ve sebzeler de su içerir. Örneğin; Salatalık, Karpuz, Domates, Portakal vb. %80’den fazla su içerir.

Kabızlığı önler

Çocuklarda kabızlık yaygın bir sorundur. Kabızlığın en önemli nedenlerinden biri vücutta yeterince su bulunmamasıdır. Kabızlık en çok atık veya dışkı sindirim sisteminde çok yavaş hareket ettiğinde ortaya çıkar ve dışkının sertleşmesine ve kurumasına neden olur. Bu nedenle, çocukların normal bağırsak hareketini kolaylaştırmak için düzenli olarak su içmeleri ve bol miktarda lif bakımından zengin yiyecekler yemeleri önerilir.

Sulu ve enerji dolu tutar

Çocuklarda aşırı aktivite, vücutlarında su kaybına neden olan hızlı yorgunluğa neden olur. Özellikle koşma, bisiklete binme veya oyun oynama gibi çeşitli açık hava etkinlikleri sırasında çocuklar çok fazla enerji kaybederler ve bu da su kaybına neden olur. Su, yorgun kaslara enerji vererek onları tazelenmiş hissetmelerini sağlar. Ebeveynler ve bakıcılar, oyun oynarken asla içme suyunun bitmemesi için çocukların yanlarında su şişeleri bulundurmalarını sağlamalıdır.

Beyin işleyişini iyileştirir

Su, zihni güçlü, aktif ve uyanık tutan en önemli besin olarak kabul edilir. Çocuklar ister okul ister sınıflar olsun, hatta oyun oynarken çevrelerinden sürekli öğreniyorlar. Bu onların çoğu zaman uyanık ve bilinçli olmalarını gerektirir. Saf su içmek çocuklar arasındaki dikkat süresini artırır ve araştırmalar, çocukların tutma kapasitelerini artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Su kaynaklı hastalıklardan korur

Saf su içmek sadece çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimi için hayati önem taşımaz, aynı zamanda onu su kaynaklı birçok hastalıktan korur. Çocuklar, tam yetişkin bir yetişkine göre nispeten düşük bağışıklığa sahip oldukları için bunlara daha duyarlıdır. Güvenli ve saf su içmek onları kolera, tifo, kurşun zehirlenmesi vb. Hastalıklara karşı korur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir