Genel Kategori

Çöpler, Nehirlerdeki Çeşitli Hayvan Toplulukları İçin Yaşam Alanı Sağlıyor

Yerel nehirler üzerinde yapılan bir çalışmada, Birleşik Krallık’taki Nottingham Üniversitesi’ndeki uzmanlar daha fazla omurgasız keşfettiler böcekler ve salyangozlar gibi omurgası olmayan hayvanlar çöpte yaşayanlar kayaların üzerinde değil.

Daha iyi alternatiflerin olmadığı kentsel nehirlerde çöp, omurgasızların yaşayabileceği en büyük en istikrarlı ve karmaşık yaşam alanını sağladı.

Bulgular, nehir temizleme etkinliklerinin nasıl yürütüldüğü dahil olmak üzere kentsel nehirlerin yönetimi için önemli çıkarımlara sahip olabilir.

Coğrafya Okulu’ndaki araştırma ekibi, üç yerel nehir üzerinde çalıştı; Leen Nehri, Kara Dere ve Safran Çayı, Leicestershire ve Nottinghamshire’daki laboratuarlarında karşılaştırmak için nehir yataklarından kaya ve çöp örnekleri toplayarak.

Bilim adamları, çöplerin yüzeylerinde, kayaların üzerindekilerden farklı ve daha çeşitli omurgasız topluluklarının yaşadığını keşfettiler. Plastik, metal, kumaş ve duvarcılık örnekleri tutarlı bir şekilde en yüksek çeşitliliğe sahipken, bu arada cam ve kaya örnekleri diğer malzeme örneklerinden önemli ölçüde daha az çeşitlilik gösteriyordu.

Plastik poşetler gibi esnek plastik parçalarının çok çeşitli topluluklarda yaşadığını gözlemlediler ve esnek plastik üzerinde buldukları omurgasız türlerinin su bitkilerinin yapısını taklit edebileceğini öne sürdüler.

Çalışma, çöplerin nehir kıyısındaki bir habitat olarak rolünü değerlendiren türünün ilk örneği ve Tatlı Su Biyolojisi dergisinde yayınlandı .

Nottingham Üniversitesi Coğrafya Okulu proje lideri Hazel Wilson şunları söyledi: “Araştırmamız, habitat açısından çöpün aslında habitat çeşitliliğinden yoksun olan nehirlere gerçekten fayda sağlayabileceğini gösteriyor. Çeşitli omurgasız toplulukları önemlidir çünkü onlar balıklar ve kuşlar için yiyecek sağlayarak ve karbon/besin döngüsüne katkıda bulunarak nehir ekosistemlerinin temelini oluşturur. “

Geri dönüşümün önemini anlatan hayvan fotoğrafları - Güncel yaşam haberleri

“Ancak bu, insanların çöp atmasını haklı çıkarmaz. Zehirli kimyasalların ve mikro plastiklerin salınması ve hayvanların yutulması veya dolaşması tehlikesi dahil olmak üzere pek çok nedenden dolayı tatlı sulardaki çöp miktarını azaltmak ve azaltmak için kesinlikle çalışmalıyız. Çöp. Sonuçlarımız, çöp toplama sırasında çıkarılanların yerine ağaç dalları veya bitkiler gibi karmaşık habitatların getirilmesi ile çöp temizliğinin birleştirilmesi gerektiğini gösteriyor. “

Yazarlar, omurgasızlar için kalan en karmaşık habitatın çöp olduğu göz önüne alındığında, bulgularının birçok kentsel nehirdeki düşük çevresel kaliteyi vurguladığını söylüyorlar. Çöpün hangi özelliklerinin daha fazla biyolojik çeşitliliği desteklemesini sağladığını ve su bitkileri veya odun parçaları gibi karmaşık doğal habitatlara kıyasla nasıl olduğunu araştırarak bu araştırmaya devam etmeyi umuyorlar.

Hazel Wilson şunları ekledi: “Bu, nehir temizliği yaptığımızda çöp habitatını alternatif ve daha az zarar verici malzemelerle değiştirecek yöntemleri ve malzemeleri keşfetmemize yardımcı olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir