Genel Kategori, Sağlık, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

COVID-19 dünyadaki su sorunlarını artırıyor

COVID-19, 2030’a kadar dünya çapında milyarlarca insanın yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik en son küresel girişim olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH) ulaşılmasını tartışmasız geciktirecek .

Temiz su ve sanitasyona erişimin artması 17 SKH arasında yer alıyor. Normal zamanlarda ve hatta mevcut pandemi sırasında daha da fazla, temiz suya erişim ve uygun sanitasyon şarttır.

Ancak şimdi ortaya konan hedeflere nasıl ulaşacağımızı yeniden düşünmeliyiz. Birincisi, güvenli suya erişimi yalnızca gelişmekte olan ülkelerin sorunu olarak görmekten vazgeçmeliyiz. Bu, mevcut pandemi gibi aşırı koşullar altında kötüleşen küresel bir sorundur.

COVID-19 su sorunlarını nasıl artırır?

Mevcut salgın sırasında, içme suyu ve uygun hijyen uygulamaları için temiz su eksikliği, özellikle gecekondu mahalleleri, kent çevresi ve mülteci kampları olmak üzere gelişmekte olan dünyadaki şehirler için büyük bir endişe haline geldi.

Dünya nüfusunun yaklaşık %85’inin yaşadığı Afrika ve Güney Asya ülkeleri, temiz, içilebilir suya erişim konusunda özellikle göz korkutucu zorluklarla karşı karşıyadır.

Ancak sorun bu alanlarla sınırlı değil. Gelişmiş ülkeler giderek benzer endişelerle karşı karşıyadır. 2014’te ABD’de Flint’te ve 2000’de Kanada’nın Walkerton kentinde su tesislerinde yaşanan ve çok sayıda insanın sağlığını ciddi şekilde etkileyen felaket deneyimlerinden sonra , bu iki ülkedeki milyonlarca insan artık evlerinde arıtma sistemleri kullanıyor. şehir suyunu daha da saflaştırır. Şişelenmiş su da satın alıyorlar çünkü daha temiz ve daha güvenli olduğunu düşünüyorlar. Japonya ve Singapur’dan Batı Avrupa’ya ve ABD’ye kadar gelişmiş ülkelerdeki insanların ezici bir yüzdesinde, bunu mecbur oldukları için değil, tercihleri ​​dışında yapıyorlar.

Ancak kilitlenmenin ve artan işsizliğin mali etkisi, güvenli suya fazladan harcamanın birçok hane için bir sorun haline geldiği anlamına geliyor ve milyonlarca insan, su da dahil olmak üzere elektrik faturalarını ödemekte zorlanıyor.

ABD’de, çeşitli eyaletlerdeki 57 milyon kişiye, şu anda ödeme yapamasalar bile, kendi tesislerinden su almaya devam etmelerine izin verildi. Ancak pandemiden önce su hizmetlerine erişimi olmayan ve hala bunlara sahip olmayan birçok yoksul ve dezavantajlı insan var .

Avrupa Birliği’nde (AB), çoğu üye ülkenin, AB İçme Suyu ve Kentsel Atıksu Arıtma Direktiflerine uymak için yıllık su tedarik ve sanitasyon harcamalarını% 25’ten fazla artırması gerekmektedir . Bu aynı zamanda SKH’lere ulaşmaya da katkı sağlayacaktır. Ancak bu belirsiz zamanlarda AB, hedeflerine ulaşmak için kıt olan mali kaynaklardan en iyi nasıl yararlanacağını yeniden düşünmek zorunda kalacak.

Pandemi, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca insanın yaşam koşullarını ve sağlığını daha da kötüleştirdi ve bu durumun ne zaman iyileşebileceği belli değil. Dünyanın en zengin ülkesi olan ABD’de bile en az iki milyon insanın halen boru hatlarına erişimi yok .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir