Ülke ve Dünya Gündemi

COVID-19: Enviro Yöneticileri ve Su Departmanları Halkı Mendilleri Yıkamamaya Çağırıyor

Dünya koronavirüs (COVID-19) salgını ile boğuşurken çevrenin korunmasının önemli bir sorun olduğu kanıtlanmadı. Beklenmedik bir olumlu gelişme, hava kalitesinde bir iyileşmedir. Gelecekte bir noktada, ajanslar, savunma grupları ve sanayi kuruluşları, azalan seyahat ve iş faaliyetleri nedeniyle daha az hava kirliliği gösteren uydu görüntülerinden elde edilen verileri muhtemelen kullanacaklar. Olumlu olmayan ve daha acil bir endişe olan başka bir gelişme dezenfektan mendillerin kullanımındaki artış ve bunların klozetlerde atılmasıyla ilgilidir. Ülkenin dört bir yanındaki çevre ajansları, halkı bu maddeleri yıkamamaya teşvik ediyor çünkü bunlar kolayca ayrışmıyor ve tüm atık su bertaraf sistemi boyunca tıkanmalar ve başka sorunlar yaratabiliyorlar.

California Eyalet Su Kurulu, “Islak mendiller, kağıt havlular ve benzeri ürünler tuvaletlerde tıkanarak atık su arıtma tesislerinde yedeklere ve taşmalara neden olarak koronavirüs pandemisinin ortasında ek bir halk sağlığı riski oluşturacak” diyor. “Yıkanabilir” etiketli mendiller bile boruları tıkayacak ve eyalet genelinde kanalizasyon toplama ve arıtmaya engel olacaktır. “

Su Kurulu, eyaletteki atık su arıtma tesislerinin kanalizasyon yönetimi toplama sistemleriyle ilgili sorunları rapor ettiğini not ediyor. Bu tesisler, eyalet sakinlerinden tuvalete mendil atmamalarını, bunun yerine yedeklemeleri ve taşmaları önlemek için onları çöp kutusuna atmalarını istiyor. Kent merkezlerinin çoğu, merkezi atık su toplama sistemlerindedir ve yerçekimine ve insan atıkları ve biyolojik olarak parçalanabilir tuvalet kağıdı boyunca hareket etmek için yeterli su akışına bağlıdır. Sistemler tek tek naylon bezler ve kağıt havlular için tasarlanmamıştır.

Operatör Güvenliği

California’nın Amador İlçesi, halktan kanalizasyon sisteminin bütünlüğünün yanı sıra temizlemeden önce tüm atık su operatörlerinin sağlık ve güvenliğini göz önünde bulundurmasını istedi. Pompaları veya atık su sisteminin diğer parçalarını açması gereken işçiler, işlenmemiş kanalizasyona ve zararlı patojenlere maruz kalma riski taşır.

Rhode Adası Çevre Yönetimi Departmanı (DEM), Narragansett kasabasının kısa süre önce kanalizasyon pompa istasyonlarından birinde iki pompanın arızalandığını bildirdi. Hasar, her iki pompanın iç çekirdeğini tıkayan mendillerin birikmesinden kaynaklandı.

DEM, “Kasaba atık su personelinin hızlı hareketi, kanalizasyonun çevreye salınmasını önlerken, arızaya müdahale etme, geçici baypas sistemleri kurma ve nihai onarımların maliyeti 7,300 $ olarak tahmin ediliyor” diyor DEM. DEM, perakendecilerden, ürün “yıkanabilir” olarak etiketlenmiş olsa bile, müşterileri çeşitli bezleri temizlememeleri konusunda uyaran işaretler asmalarını istedi. “Yıkanabilir” olarak etiketlenmesine rağmen, çoğu bez, tuvalet kağıdında olduğu gibi suda parçalanmayan ince plastik ağdan yapılır.

Konut Hasarı da

Austin, Teksas, Su Departmanı, “Yanlış şey temizlendiğinde, sonuçlar kendi mülkünüzde maliyetli yedeklemeleri içerebilir veya kanalizasyon ve su arıtma sistemimizde sorunlara neden olabilir” diyor. “Paçavra, enkaz ve silme bezleri, kanalizasyon taşmalarının ve yedeklemelerinin en büyük kaynaklarıdır.”

Austin, asla yıkanmaması gereken daha kapsamlı bir öğe listesi sunar:

Tek kullanımlık mendiller (“yıkanabilir” olarak işaretlenmiş olsa bile) Kadınsı hijyen ürünleri Kağıt havlu Diş ipi Yüz temizleme pedleri Pamuk toplar veya kulak temizleme çubukları Prezervatif Çocuk bezi Pişirme yağı Haplar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir