Genel Kategori

COVID-19 İçme Suyuyla Yayılabilir mi?

Hepimiz COVID 19’un neden olduğu küresel salgının dünyayı nasıl rahatsız ettiğini biliyoruz. Çin’in Wuhan kentinden çıkan virüs ilk olarak Aralık 2019’da tespit edildi ve sözde virüsün yayılmasıyla devam eden salgın başladı.

Virüs ile ilişkili yaygın semptomlar öksürük, ateş, nefes darlığı, yorgunluk ve tat ve koku kaybıdır.

Vakaların çoğu sadece hafif semptomlar gösterir. Aynı zamanda, bazıları Akut Solunum Sıkıntısı Sendromuna dönüşerek çoklu organ yetmezliği, septik şok, kan pıhtıları ve hatta sitokin fırtınası gibi ciddi durumlara neden olur.

Maruziyetten sonra semptomların ortaya çıkma süresi genellikle beş gündür, ancak bu süre 14 günü de aşabilir.

Covid-19 İçme Suyuyla Bulaşır mı?

COVID-19 enfeksiyonuna neden olan virüsün içme suyunda bulunması mümkün olsa da, yüzey veya yeraltı sularında varlığına dair bir kanıt yoktur.

Virüsler İçme Suyu Yoluyla Bulaşabilir mi?

Tahmini 1.8 milyar kişi kirlenmiş su tüketiyor. Dışkı ile kirlenmiş su, bakteri, virüs ve protozoa içeren su anlamına gelir. Bu su, insanlarda görülen su kaynaklı hastalıkların başlıca nedenidir, en yaygın olanı gastroenterittir.

Dünya genelinde ishale bağlı ölümlerin neredeyse% 90’ının başlıca nedeni güvenli olmayan su, kötü hijyen ve yetersiz sanitasyondur. Ve en kötüsü beş yaşın altındaki çocuklarımızı etkiledi. 2012 yılında ishal, bu yaş grubundaki çocukların 1,2 milyondan fazla ölümüyle sonuçlandı.

Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, kirli su ve yetersiz sanitasyon, yılda 260 milyar ABD doları tutarında bir küresel ekonomik kayba neden oluyor.

Kirlenmiş su nedeniyle insan hayatının kaybı ve dünya ekonomisi üzerindeki etki şaşırtıcıdır. Bu nedenle, güvenli içme suyuna erişim sağlamak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi kuruluşların en büyük önceliklerinden biridir.

Suyun biyolojik kirlenmesinden bahsettiğimizde aklımıza gelen ilk şey bakteriyel kirlenmedir. Ancak daha az bilinen şey, virüslerin içme suyuna bulaşması ve bunun insan sağlığı üzerindeki etkisidir.

İçme Suyundan Virüs Nasıl Kaldırılır?

Filtreleme ve dezenfeksiyon kullanan geleneksel, büyük ölçekli su arıtma yöntemleri COVID-19 virüsünü etkisiz hale getirmede çok etkilidir.

Geçmişte, ultraviyole (UV) ışıkla klorlama ve dezenfeksiyonun diğer insan virüslerine karşı oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. COVID-19 gibi zarflı virüsler, çok sağlam olmayan bir lipid konak hücre zarı ile çevrilidir. Bu, COVID-19’u klor ve diğer oksidan dezenfeksiyon işlemlerine, protein kaplaması olan diğer birçok virüse göre daha duyarlı hale getirir.

Evinizin merkezi su arıtma ve güvenli borulu su kaynağına erişimi yoksa, kaynatma veya RO + UV su arıtma cihazları gibi ev tipi su arıtma teknolojileri de kullanabilirsiniz .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir