Bilim, Haber

Çözülme permafrost, Arktik akıntıları soğutur: Bu, balık stoklarını etkileyebilir.

Bir Kopenhag Üniversitesi araştırmacısı tarafından yapılan yeni bir çalışma, Alaska’daki permafrostun çözülmesinin daha küçük nehirlerde ve akarsularda daha soğuk suya neden olduğunu buldu. İklim değişikliğinin bu şaşırtıcı sonucu, Kuzey Kutbu’nun açık deniz sularındaki balık türlerinin hayatta kalmasını etkileyebilir.

Arktik akışı

Çalışmanın araştırmacıları, buzun çözülmesinin yeraltı suyunun daha derine inmesine neden olduğunu ve burada toprak yüzeyine yakın akarken olduğundan daha soğuk hale geldiğini keşfettiler.

Yükselen küresel sıcaklıklar donmuş Kuzey Kutbu toprağının – permafrostun – çözülmesine neden oluyor. Yeni bir çalışmada, araştırmacılar şaşırtıcı bir şey keşfettiler: Daha büyük göllere ve kıyı sularına akan küçük nehirler, dereler ve dereler, donmuş toprak eridikçe daha da soğuyor gibi görünüyor. Bu fenomen daha önce Kuzey Kutbu’ndaki Rus nehirlerinde belgelenmişti. Ancak şimdiye kadar hiç kimse hava sıcaklıkları yükselirken ve donmuş toprak çözülürken bile suyun neden soğuduğunu araştırmamıştı.

ABD Jeolojik Araştırma Alaska Bilim Merkezi’nden araştırmacılarla birlikte, UCPH Yerbilimleri ve Doğal Kaynak Yönetimi Bölümü’nden Doçent Ylva Sjöberg, bu soğuk suya yeni bir ışık tuttu. Çalışmanın araştırmacıları, buzun çözülmesinin yeraltı suyunun daha derine inmesine neden olduğunu ve burada toprak yüzeyine yakın akarken olduğundan daha soğuk hale geldiğini keşfettiler.

“Sürekli don, yer yüzeyinin hemen altında bulunur. Sürekli don sağlam olduğunda, yeraltı suyu kaynaklardan ve dağlardan akar ve yaz boyunca önemli ölçüde ısındığı permafrost tabakasının üstünden akar. yakındaki derelere, nehirlere ve göllere girmeden önce soğuyor, “diye açıklıyor çalışmanın baş yazarı Ylva Sjöberg.

Yine bir başka iklim değişikliği komplikasyonu

Araştırmacılar, çalışmalarında kuzeybatı Alaska’daki Noatak Ulusal Koruma Alanı’nı inceledi. Diğer Kuzey Kutbu bölgelerinde olduğu gibi, Noatak iklim değişikliği nedeniyle daha yüksek sıcaklık yaşıyor.

Bununla birlikte, iklim değişikliğinin daha küçük su akışlarının sıcaklığını nasıl etkilediğine dair çok az veri mevcuttur. Araştırmacılar, hem permafrost olan hem de olmayan alanlardaki farklı akışlarda 62 ölçüm sensörünü konumlandırdı. Burada, donmuş toprak kaplı alanlarda su sıcaklıklarının daha yüksek olduğunu gözlemlediler.

Araştırmacılar, bir bilgisayar modeli kullanarak, permafrost olmayan bölgelerde yaz su sıcaklıklarının ortalama 11 derece olacağını, permafrost olmayan bölgelerde ise 4 derece olacağını hesaplayabildiler.

“Alaska’daki gözlemlerimizin benzer manzaralara sahip diğer Arktik bölgelerinde farklı olacağına inanmak için hiçbir nedenimiz yok. Bu, iklim değişikliğinin etkilerini karmaşıklaştırıyor, çünkü permafrost olan alanlar aynı basit sıcaklık artış oranına tabi değil gibi görünüyor. başka yerlerde kullanıldığı gibi havada ve suda, “diye açıklıyor Ylva Sjöberg.

Balık stoklarını etkileyebilir

Somon, greyder ve sculpin, bu akarsularda ortaya çıkan ve büyüyen balık türlerinden birkaçıdır. ABD Jeoloji Araştırması (USGS) Alaska Bilim Merkezi’nden balık biyologları, daha soğuk su sıcaklıklarının balıkları nasıl etkileyebileceğine dair ilk gözlemlerini yaptı.

USGS balık biyoloğu Michael P. Carey, “Akarsu sıcaklığı nihayetinde bir balığın üreme ve hayatta kalma kabiliyetini belirler. Daha soğuk suyun bir balığın büyümesini sınırlayabileceğinden ve büyüyüp gelişmeyeceğini muhtemelen sınırlayabileceğinden şüpheleniyoruz” diye açıklıyor.

Şu anda çalışma verilerini analiz etmekle meşgul olan biyologlara göre, donmuş buzun çözülmesi, bu balıkların su ortamlarını bozabilecek başka faktörleri de beraberinde getirebilir.

Carey, “Donmuş toprakların çözüldüğü alanlardan süzülen akarsular büyük olasılıkla sadece sıcaklık dalgalanmaları değil, aynı zamanda karbon ve besin akışında da bir artış gösterecek,” diye bitiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir