Genel Kategori

DAHA FAZLA SU İÇMENİN 6 YOLU BU KIŞ SAĞLIKLI KALMANIZA YARDIMCI OLACAK

Bu yıl oldukça grip mevsimi yaşıyoruz. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, 22 milyon insan zaten griple karşı karşıya kaldı. 48 eyalette ve Porto Riko’da yaygındır ve bu yıl son sezonlara kıyasla daha fazla çocuk ve genç yetişkin grip olmuştur. En kötü yanı? CDC’nin resmi grip sezonunun Şubat ayı boyunca devam etmesini beklediğini söylediği gibi, hala daha birkaç haftamız var.

Neyse ki, günlük rutininizde çok fazla değişiklik yapmadan sağlığınızı korumak için büyük hamleler yapabilirsiniz. Örneğin, uygun şekilde nemlendirme, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamanın ve olası hastalıkları önlemenin en kolay ve en etkili yollarından biridir. Nasıl çalıştığını merak mı ediyorsunuz? İşte daha fazla su içmenin bu kış sağlıklı kalmanıza yardımcı olabileceği altı özel yol.

Su, zararlı toksinleri dışarı atar.

Bol su içmek hem karaciğerinizi hem de böbreklerinizi sağlıklı çalışır durumda tutmanıza yardımcı olur. Vücudunuz, günlük olarak temas ettiğiniz toksinleri tanımlamak, onları kan dolaşımınızdan emmek ve daha sonra idrarla atılabilen suda çözünür maddelere dönüştürmek için bu organlara güvenir. Ancak yeterli su olmadan bu sistemler olabildiğince verimli çalışmaz.

Su, vücudun besinleri daha verimli şekilde emmesine yardımcı olur.

Su, sindirim sürecinin önemli bir bileşenidir. Dengeli hidrasyon seviyelerine sahip olmak, vücudunuzun yediğiniz her şeyi düzgün bir şekilde parçalamasına ve o yiyecek içindeki çeşitli besinleri kullanmasına yardımcı olur. Dahası, yeterince su içmek gastrointestinal sisteminizi mutlu etmenin anahtarıdır. Mide krampları ve kabızlık gibi sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, günün her öğünü yerken fazladan bir bardak su alın.

Su, uygun lenf işlevini geliştirmeye yardımcı olur.

İyi dengelenmiş bir lenfatik sistem, sinir bozucu virüsleri ve bakterileri uzak tutmanın anahtarıdır. Lenf fonksiyonunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için bol su içmeniz gerekir. Lenf sıvısının yüzde 95 gibi büyük bir kısmı aslında sudan oluşur, bu nedenle lenf tıkanıklığı yaşıyorsanız, bunun nedeni dehidratasyondur. Bu sıvı vücudunuzdaki her hücre ile etkileşime girdiğinden, sisteminizdeki besin maddelerinin taşınmasına yardımcı olduğundan ve atıkların uzaklaştırılmasında önemli bir rol oynadığından, ihtiyacı olan tüm suyu ona sağlamak hayati önem taşır.

İyi su tüketmek mukoza zarlarınızı destekler.

Grip gibi solunum yolu hastalıkları söz konusu olduğunda, mukoza zarlarınız tehlikeli mikroplardan korunmak için en iyi savunma yollarınızdan biridir. En iyi şekilde çalışırken, vücudunuza daha fazla girmeden ve bağışıklık sisteminizi tehlikeye atmadan önce yollarındaki böcekleri ve bakterileri durdururlar. Bununla birlikte, mukoza zarlarınız bu korumayı sağlamak için sağlıklı hidrasyon seviyelerine güvenir. Bu yüzden gözlerinizi, burnunuzu, sinüslerinizi ve kulaklarınızı yakındaki herhangi bir virüsle savaşmaya hazır tutmak için içmeye devam edin.

İyi su tüketmek sağlıklı enerji seviyelerini destekler.

Sağlıklı hidrasyon seviyelerini korumak, enerji seviyenizi yükseltmenin ve gün boyunca büyük çarpışmalardan ve çökmelerden kaçınmanın en iyi doğal yollarından biridir. Adımınızdaki bu ekstra moral, öğle tatiliniz sırasında fazladan bir yürüyüşe çıkmanız, işten sonra spor salonuyla randevunuzu tutmanız, kendinize daha sağlıklı bir akşam yemeği pişirmeniz ve daha fazlası için sizi motive etmek için yeterli olabilir. Ve tüm bu sağlıklı yaşam seçimleri, grip gibi hastalıkları önlemenize yardımcı olabilir.

Hastalanmanız durumunda daha fazla su içmek daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Grip veya mevsimsel soğuk algınlığına yakalanırsanız, sağlıklı sıvı alımının hastayken rahatsızlığınızı en aza indirmeye ve hasta hissettiğiniz süreyi azaltmaya yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Hidrasyon, gribin yaygın bir yan etkisi olan mide bulantısını en aza indirir – sinüslerinizin düzgün çalışma düzenine ve daha fazlasına dönmesine yardımcı olur. Bu yüzden H2O, sıcak çay ve et suyu bazlı çorbalar gelmeye devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir