Genel Kategori, Haber

Dang Virüsü Musluk Suyu İle Artabilir

Dang virüsü, kentsel ortamlarda yayılmaya adapte olmuş ve artan şehirleşme hızıyla yayılan sivrisinek kaynaklı virüslerin sayısı artmaktadır. Şimdi, PLOS İhmal Edilen Tropikal Hastalıklar’da 11 Şubat’ta rapor veren araştırmacılar , yoğun nüfuslu mahallelerde musluk suyuna erişimin Delhi kentinde dang humması riskinin güçlü bir öngörücüsü olduğunu belirlediler.

3,5 milyar insanın en yaygın arbovirüs olan dang virüsü riski altında olduğu tahmin edilmektedir. Geçmişte yumurtlama alanlarında dang virüsünü böcek öldürücülerle kontrol etmeye yönelik önceki girişimler başarılı olmuş olsa da, kentsel alanlarda dang virüsü bulaşmasının sıcak noktalarını hedeflemek için yeni stratejilere ihtiyaç vardır.

Yeni çalışmada, Paris-Sorbonne’daki Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden (CNRS) Olivier Telle, Institut Pasteur, Fransa’dan Richard Paul ve meslektaşları, dang humması için sosyal ve çevresel risk faktörlerini analiz etmek için Delhi şehri genelinde anketler gerçekleştirdi. virüs. 2.107 kişide dang antikoru ve Delhi’deki 18 bölgede sivrisinek larva yaygınlığının yanı sıra şehirdeki sosyo-ekonomik faktörleri ölçtüler.

Şehirde test edilen bireylerin% 7.6’sı dang virüsü antikorları için pozitifti, bu da yakın zamanda veya mevcut bir enfeksiyona işaret ediyor. Evlerin% 61’inden daha azının erişime sahip olduğu, musluk suyuna çok zayıf erişimi olan koloniler, virüse daha yüksek maruz kalma riskiyle ilişkilendirildi (düzeltilmiş olasılık oranı 4.69,% 95 CI 2.06-10.67) ve tek alan türü idi salgınlar arasındaki dang humması vakalarını kaydetmek için. Bununla birlikte, nispeten düşük sivrisinek yoğunluklarına rağmen, zengin koloniler, ara kolonilerden daha yüksek bir yakın zamanlı enfeksiyon riskine sahipti (aOR 2.92,% 95 CI 1.26-6.72), bu muhtemelen gün boyunca yüksek gelirli bölgelere gelen taşıtların dang virüsü ithalatını yansıtıyor. .

Araştırmacılar, “Musluk suyuna erişimin iyileştirilmesi, yalnızca doğrudan etkilenenler için değil, genel nüfus için de dang hummasında bir azalmaya yol açabilir” diyor. “Sosyal olarak dezavantajlı bölgelerde kışın sivrisinek kontrolü yoluyla hedeflenen müdahale, kontrol çabalarını optimize etmek için rasyonel bir strateji sunabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir