Genel Kategori

DARPA, Mürettebata İhtiyaç Duymayacak Robotik Savaş Gemileri Tasarlamak İstiyor

Okyanus geniş ve insan hayatına düşmandır. ABD ordusunun blue skies projects kanadı olan DARPA, robot gemilerinin deniz yüzeyinde devriye gezdiği ve gemide insan yaşamını sürdürme kısıtlamalarından kurtulduğu bir geleceği öngörüyor. 2 Mart’ta savunma şirketi L3Harris, darpa’nın gemide insanlara ihtiyaç duymayan yeni bir gemi tasarlamak için seçtiğini açıkladı.

“Gemiye Müdahale Etmek Gerekmiyor” veya NOMARS olarak adlandırılan program, kısmen bir cesaret gibi hissediyor: Bir geminin gövdesi, gemide bulunan insanlar için endişelenmek zorunda olmasaydı nasıl olabilirdi? Ya da, DARPA’nın geçen yılın Ekim ayında belirttiği gibi , program “insan kısıtlamaları ortadan kaldırıldığında deniz çerçevesi performansının en üst düzeye çıkarılmasını” keşfedecek.

Bu aşamada DARPA, gerçek bir yeni gemi değil , açıkça bir gemi için bir tasarım görevlendiriyor . Tasarım süreci verimli olursa, daha sonra sipariş edilebilecek ve yeni sözleşmelerle prototiplendirilebilecek yepyeni bir askeri gemi kategorisi için şablon olabilir.

Bu tasarım konseptinin ilk unsuru, gemiyi insan kaygılarından kurtarıyor. İkincisi, tamamen mekanik bir canavarın doğasına değiniyor: İçinde insan bulunmayan bir gemi, uzun bir yolculukta kendini koruyabilir mi? Bir gemideki insanlar iki ucu keskin bir kılıçtır: yiyeceğe ve yaratık rahatlığına ihtiyaçları vardır, ancak aynı zamanda kırılanları da onarabilir, tamir edemeyecekleri şeyler etrafında doğaçlama yapabilir ve gerçekten ihtiyaç duydukları takdirde yardım çağırabilirler.

Su üzerinde tek başına bir robot, yalnızca algılamak için özel olarak tasarlandığını algılayabilir, yalnızca iletişim için inşa edildiği şekillerde iletişim kurabilir ve ancak onarımları yapmak için eldeki aletlerle tasarlanırsa kendini onarabilir.

DARPA için NOMARS üzerinde birden fazla şirket çalışacak. Uzun süredir savunma devi L3Harris, insansız hava araçları ve sensörler konusunda deneyime sahip ve geminin denizde ve günden güne kendini nasıl yönettiğine odaklanacak. Feribotlardan donanma gemilerine kadar her şeyi yapan VARD Marine, gövdesi, mekanik ve elektrik sistemleri dahil olmak üzere geminin mimarisini tasarlamak için çalışacak.

L3Harris’in entegre görev sistemleri başkanı Sean Stackley, şirketin otomatik kontrol araçlarını nasıl tasarladığının bir kanıtı olarak NOMARS seçimine işaret etti .

Gemide insanlar olmadan bir gemiyi yönetmek, limanlar arasında bir rota çizmek gibi büyük resimden geminin yaptığı her şeyi, fırtınalarda hızı korumak veya kıyıda insanlarla iletişim halindeyken etkili bir şekilde yakıtı yönetmek gibi çok daha küçük ölçeğe kadar otomatikleştirmek anlamına gelir.

NOMARS gemisinin yararlı olabilmesi için, sadece yüzer halde kalması ve A noktasından B noktasına gitmesi gerekmiyor. Aynı zamanda seyir halindeyken çevresi hakkında yararlı bilgiler yakalaması ve iletmesi gerekiyor. Bu sensörler kesinlikle gelecek, ancak onları daha çok satış sonrası eklemeler olarak düşünün. Kavram olarak NOMARS, önce geminin gövdesini doğru bir şekilde almaya ve daha sonra onun için kullanım alanları bulmaya odaklanmıştır.

DARPA, programı Aralık 2019’da ilgili taraflara , sensörleri ve yükleri daha sonra üstlenebilecek bir “temiz sac gemi tasarımı” olarak sundu. Buradaki fikir, önce geminin çalıştığını kanıtlamak ve ardından onlar için nasıl çalışabileceğini görmek için Donanmaya teslim etmektir.

Denizde bir robot gemi.

Bir gemideki insan sayısını azaltmak, onu işlevsel tutarken, uzun zamandır Donanmanın hayalidir. USS Zumwalt , eşsiz gövde ve çok sayıda otomatik sistemlerle bir şekilde kısmen satıldı maliyet azaltıcı uygulama , mürettebatın daha küçük bileşeni sayesinde. Zumwalt en baştaki denemeler yapıldı sorunlarla uğraşmak durumunda Donanma olsa yeni sistemlerle görünüyor olanlar dışarı çoğu çalışmış olmak.

Elbette, bu tamamen mürettebatsız ilk ABD askeri gemisi olmayacak. Minimal bir ekip için tasarım yapmak, hiçbir ekip için tasarım yapmaktan farklı bir iştir. DARPA, adı iç içe geçmiş bir kısaltma içeren otomatik bir gemi olan ACTUV için erken tasarıma dahil oldu: Anti-denizaltı-savaş Sürekli İz İnsansız Gemi. Deniz Avcısı’nın markasını değiştiren gemi, denemeleri tamamladı ve DARPA’dan Deniz Araştırmaları Ofisi’ne transfer edildi.

ONR program yöneticisi Robert Brizzolara, “Gemide hiç kimsenin olmaması ve daha düşük maliyetin birleşimi, operasyonel bir varlık haline geldiğinde bir komutan subayının onu çok daha tehlikeli alanlara koyabileceği ve onunla daha fazla risk alabileceği anlamına geliyor,” diyor ONR program yöneticisi Robert Brizzolara, USNI News’e söyledi .

NOMARS muhtemelen benzer bir yörünge izleyecektir. Tasarımcılar geminin gövdesini doğru bir şekilde almalı, denizde ayakta kalabildiğini göstermeli ve onu insan komutanlarla yararlı bir temas halinde tutmanın bir yolunu bulmalı ve bir anda Donanma yeni, esnek bir gemiye kavuşmalıdır. Yiyeceğin bitmesi, limanda başını belaya sokma veya tahtakuru istilasına ev sahipliği yapma riski olmayan biri .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir