Haber, Ülke ve Dünya Gündemi

Dasgupta Raporu: Doğa İçin Ekonomiden Yararlanma

Cambridge Üniversitesi ekonomisti Profesör Sir Partha Dasgupta, 2 Şubat’ta merakla beklenen “Biyoçeşitliliğin Ekonomisi” başlıklı incelemesini sunarken, “Doğa bizim evimiz. İyi ekonomi, onu daha iyi yönetmemizi gerektirir” dedi.

Biyoçeşitliliğin ekonomisini inceleyen ve küresel GSYİH açısından ilerlemeyi ölçen ekonomik düşünceden uzaklaşmak için radikal bir hareket için bir çerçeve ortaya koyan 600 sayfalık “Dasgupta İncelemesi” nde su sorunları öne çıkıyor.

Su ve su temelli sistemleri biyosfer tarafından “ücretsiz” sağlanan ve geleneksel ekonomik düşüncede hesaba katılmayan mal ve hizmetlere özgü olarak tanımlayan İnceleme, doğanın bir varlık olduğunu ve biyolojik çeşitliliğin “doğanın üretken olmasını sağlayan şey” olduğunu savunuyor. esnek ve uyarlanabilir ”.

Gıda, içme suyu ve temiz havanın “kuşkusuz evrensel ihtiyaçlar” olduğunu iddia ederek, insanlığın “doğayla kolektif olarak sürdürülebilir bir şekilde ilişki kurmakta başarısız olduğunu, taleplerimizin bize sunduğumuz mal ve hizmetleri sağlama kapasitesinin çok ötesine geçtiğini tespit ediyor. hepsi güveniyor. “

İnceleme, piyasa ve kurumsal başarısızlıkları inceliyor ve hükümetleri, neredeyse her yerde insanlara doğayı korumaktan ziyade doğayı istismar etmeleri için ödeme yapmakla suçluyor. İnceleme, “çözümün basit bir gerçeği anlamak ve kabul etmekle başladığını: ekonomilerimiz onun dışında değil doğanın içinde yerleşiktir” şeklinde ifade ederek, politika yapıcıları doğa ile etkileşimlerimizin etkisini tam olarak hesaba katmaya ve talebimizi yeniden dengelemeye çağırıyor. doğanın tedarik etme kapasitesi.

Review’un önsözünde, Sir David Attenborough, “[The Review] bize ekonomi ve ekolojiyi bir araya getirerek son dakikada doğal dünyayı ve böylelikle kendimizi kurtarmaya nasıl yardımcı olabileceğimizi gösteriyor.”

İncelemeyi memnuniyetle karşılayan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Doğayı korumak ve geliştirmek, iyi niyetlerden daha fazlasına ihtiyaç duyar – uyumlu, koordineli eylem gerektirir.”

İnceleme, sürdürülebilirlik kuruluşları, bilim adamları ve akademisyenler tarafından geniş ölçüde memnuniyetle karşılandı ve Birleşik Krallık Hazinesi, İncelemenin bulgularını inceleyip zamanı geldiğinde resmi olarak yanıt vereceğine söz verdi.

Bununla birlikte, bazı yorumcular, ulusların ileriye dönük bir yolda fikir birliği bulma becerisi konusunda şüphe uyandırırken, diğerleri sorunun çözülmesine neden olan yapıların ve mekanizmaların yeteneklerinden şüphelenmektedir.

İngiliz gazeteci ve çevre kampanyacısı George Monbiot tweet attı: “Sir Partha Dasgupta’nın teşvik ettiği şey, kapitalist devrimi yaşayan dünyayla ilişkilerimize kadar genişleten bir tür totaliter kapitalizmdir” ve ekliyor: “Doğayı bu zihniyetle savunamayız. onu yok etmek. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir