Genel Kategori

Deepwater Petrol Sızıntısı, Bölgedeki Balıkları Onlarca Yıl Sonra Bile Etkiliyor

20 Nisan 2010 yılında ABD’nin Louisiana eyaleti açıklarında bulunan bir sondaj kulesi patlamış, on bir işçi hayatını kaybetmişti.

BP’ye ait petroller 87 gün boyunca Meksika Körfezi’ne akıp sayısız deniz canlısının ölmesine yol açarken, dünya çaresiz biçimde durumu izlemişti.

Tarihteki en büyük çevre felaketlerinden birini atlatan yunusların, on yıldan fazla süre sonra bile etkilendiği görülüyor.

Louisiana’daki Barataria Körfezi’nde petrol döküntüsüne maruz kalan alanda yaşayan bayağı şişe burunlu yunus (Tursiops truncatus) popülasyonlarını, ciddi miktarda kirliliğe maruz kalmamış Florida eyaletindeki Sarasota Körfezi’ndeki popülasyonlar ile karşılaştıran araştırmacılar, bu iki popülasyon arasında sağlık bakımından halen üzücü farklılıklar bulunduğunu keşfetmiş.

Kuzey Barataria Körfezi’nde yüzen ve petrole bulaşmış yunus. Louisiana Yaban Hayatı ve Balıkçılık Şubesi

Yapılan önceki çalışmalarda, petrol döküntüsünün Barataria Körfezi yunusları üzerinde meydana getirdiği kısa vadeli etkiler halihazırda ortaya çıkarılmış.

Bu etkiler arasında böbreküstü bezlerinin anormal çalışması, akciğer hastalığı, üreme sisteminin zarar görmesi, bağışıklık sistemi sorunları ve hayatta kalma oranının azalması bulunuyor.

Döküntü bölgesinde yaşayan yunusların canlı yavru doğurma oranı sadece yüzde 19.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir