Genel Kategori, Sağlık

Dehidrasyon ve Kalp Hastalığı Arasındaki Bağlantı

Su, vücudumuza verebileceğimiz en önemli besindir. Yetişkinler olarak, bebekler için daha fazla ve yaşlı yetişkinler için daha az olmak üzere %60-70 civarında sudan oluşuyoruz. Hücrelerimizin, organlarımızın ve kaslarımızın sağlıklı çalışması için su çok önemlidir. Kelimenin tam anlamıyla onsuz yaşayamayız. Ancak, yeterince su içmemenin kalbinizi etkilediğini ve düzensiz kalp atışı, yüksek tansiyon, felç veya kalp krizi gibi durumlara yol açabileceğini biliyor muydunuz?

İşte kalbiniz ve susuz kalmayla ilgili bilmeniz gerekenler.

Su ve Kalbin

Kalbiniz kanı vücudunuzdan beyniniz dahil tüm organlarınıza taşır. Kan esas olarak sudan oluşur ve kanınızı ince tutmak için sürekli bir H2O kaynağına ihtiyacımız var, böylece sisteminizde daha kolay hareket edebilir. Susuz kaldıysanız, az da olsa kalbinizin kan pompalamak için daha fazla çalışması gerekir, bu da kalp atış hızınızı artırabilir ve düzensiz kalp atışına veya çarpıntıya neden olabilir.

Dehidrasyon kanınızı kalınlaştırır ve kan damarı duvarlarını daraltarak hipertansiyona veya yüksek tansiyona neden olabilir ve kalbinizi zorlayabilir. Fazla mesai, arterlerde plak oluşumuna yol açar. Atardamarların tıkanması kalp krizine neden olabilir.

Daha kalın kan da kan pıhtıları oluşturabilir ve bir pıhtı kanın beyninize ulaşmasını engellerse felce neden olur.

Yeterince su aldığınızda, kalbiniz düzgün bir şekilde çalışabilir ve kanınızın hareket etmesini sağlayarak vücudunuzun geri kalanına oksijen ve besin sağlar.

Kalbin düzgün çalışması için susuz kalmaması gerekir, bu yüzden ona her gün ihtiyacı olanı verin.

Ne Kadar Su Yeterli?

Günde 8 bardak su içmeniz gerektiğini söyleyen eski bir hikaye var. 

Ancak hepimizin farklı ihtiyaçları var.

Kadınların çoğu her gün 2.5 litre civarında ve erkeklerde 3.5 litre sıvıya ihtiyaç duyar. Erkekler yağdan daha fazla su içeren kaslara sahip olma eğilimindedir.

Bu, yiyeceklerden ve diğer içeceklerden gelen suyu içerir, ancak sıvılarınızın büyük kısmı sade su olmalıdır.

Egzersiz yapıyorsanız, daha sıcak bir iklimde veya yüksek rakımda yaşıyorsanız, daha fazla su içmeniz gerekebilir.

Ayrıca, herhangi bir tansiyon ilacı veya başka bir idrar söktürücü kullanıyorsanız, yeterli su aldığınızdan emin olmak için doktorunuzla konuşun.

Yeterince içip içmediğinizi anlamanın en iyi yolu idrarınızın rengidir. Açık sarı renkte olmalıdır. Karanlıksa, daha fazla su içmelisin.

Dehidrasyon Belirtileri

Susuzluk hali hazırda susuz kaldığınızın ilk işaretidir. Susana kadar asla su içmeyi beklememelisiniz. Egzersiz yapıyorsanız, susuz kalmamak için antrenmanınız sırasında ve başlamadan önce birkaç kez su içmelisiniz. Bu kuralı yorucu bir şey yapmak veya güneşte çok zaman geçirmek için kullanın.

Diğer dehidrasyon belirtileri şunlardır:

  • Yorgunluk
  • Kaslarınızdaki zayıflık
  • Koyu idrar
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Ağız kuruluğu veya cilt
  • Hızlı kalp atış hızı
  • Daha az sıklıkta veya düşük seste idrar yapma
  • Letarji
  • Ateş

Suyun Yanında Başka Ne İçebilirim?

Su, içmek için en iyi şeydir çünkü kalorisi yoktur ve sizi doyurur, ancak bol miktarda su içeren her şeyi içebilirsiniz ve yine de günlük su alımınız için geçerli olacaktır.

Bunun tek istisnası, kahve, çay ve gazlı içecekler dahil olmak üzere alkol ve kafeinli içecekler gibi diüretik görevi gören içeceklerdir. Sınırlı miktarlarda iyidirler, ancak susuz kalabilecekleri için suyunuzu artırmanız gerekebilir.

Kafeinsiz ve maden suyu içeren bitki çayları harika seçeneklerdir.

Gazlı içecekler veya meyve suları gibi şekerli içecekleri sınırlayın.

60 dakikadan daha uzun süredir ağır kardiyo yapıyorsanız, spor içecekleri egzersiz sırasında kaybettiğiniz elektrolitleri de içerdiğinden en iyisi olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda çok fazla şeker içerirler.

Kalbinizi Sağlıklı Tutun

Yeterli miktarda sıvı tüketin ve her gün meyve ve sebze gibi su içeriği yüksek olan bol miktarda yiyecek yiyin. Ayrıca gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun. Yorucu faaliyetler yapıyorsanız veya güneşte çok zaman geçiriyorsanız daha fazla.

Her ikisi de kalp hastalığı veya felç gibi daha ciddi sorunlara yol açabilecek hipertansiyon ve düzensiz kalp atışı riskinizi azaltacaksınız.

Sulu bir kalp mutlu bir kalptir. Kan pompalamaya devam et.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir