Bilim, Nedir?

Demineralize Su Nedir?

Demineralize suyu merak ediyor ancak sizin için doğru olup olmadığından emin değil misiniz? Demineralize su, mineral içeriğinin çoğu çıkarılmış olan sudur. Bazı endüstriyel ve ticari uygulamalarda demineralize su gerekli olsa da, evinize giren musluk suyunun çoğu çözünmüş mineraller içerir. 

Sudaki mineralleri çıkarmayı seçmeden önce, bu minerallerin ne olduğunu, nasıl çıkarıldıklarını ve uzaklaştırma işleminin etkisinin ne olduğunu anlamalısınız.Ters ozmoz, yalnızca mineralleri ve tuzları sudan uzaklaştırmakla kalmaz, aynı zamanda çok çeşitli diğer kirleticileri de suyunuzdan uzaklaştırır.

Demineralize Su Nedir?

Demineralize suyun ne olduğundan emin değil misiniz? İçtiğiniz suyun çoğunun içinde bir miktar mineral içeriğinin olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Bu mineraller ve tuzlar, toprağa ve toprağa süzülürken su tarafından toplanır.

Suyun mineral içeriği, içinden geçtiği toprak türlerine göre belirlenir. Zemin kireçtaşı açısından zenginse, suyunuz daha yüksek seviyelerde kalsiyum karbonat içerecektir. Suyunuz, minerallerin yanı sıra tuzları ve metalleri de toplayacaktır. Bu mineraller, tuzlar ve metaller topluca suda toplam çözünmüş katılar (TDS) olarak adlandırılır.

Demineralize su, bu minerallerin, tuzların ve metallerin tamamı olmasa da çoğu ondan çıkarılmıştır. Bu, suyu önemli şekillerde değiştirir. 

demineralize

Demineralize Suyun Etkileri

Sudaki mineral içeriği endüstriyel ortamlarda ekipmana zarar verebilir, tarımsal ortamlarda toprağın pH değerini değiştirebilir veya farmasötik üretimde nihai ürünü değiştirebilir. Demineralize su, ilaç üretimi için daha nötr bir başlangıç ​​noktası sunar, tarımsal yetiştiricilere mahsulleri üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve endüstriyel ekipmanı ve kazanları zararlı tuz ve minerallerden korur.

Bir konut ortamında, suyun mineral içeriği su ısıtıcınızın, bulaşık makinenizin veya cezvenizin ömrünü kısaltabilir. Ayrıca banyonuz veya mutfağınız gibi suyla temas eden yüzeylerde beyazımsı gri tortular olarak bırakılan suyun mineral içeriğini de göreceksiniz. Bu maden yatakları ölçekleme olarak bilinir.

Sert sudaki mineral içeriği, sert sudaki mineraller sabunla reaksiyona girerek inatçı bir film oluşturduğunda oluşan sabun kalıntısının oluşumuna neden olur. Sert suda duş aldığınızda, sabunun tatmin edici bir köpük üretmediğini fark edeceksiniz ve sabunu saçınızdan veya cildinizden yıkamak daha zor olacaktır. Bu mineral içeriği nedeniyle saçlar ve giysiler sert suda yıkandığında daha kırılgan hale gelir.

Suyun mineral içeriği uzaklaştırıldığında tadı da değişir. Bu, demineralize suyun en tartışmalı yönlerinden biri olma eğilimindedir. Suyunuzun tadının nasıl olduğunu hiç düşünmemiş olsanız da, birkaç temel faktör suyun tadını etkiler. Suyun mineral içeriği, su arıtmada kullanılan dezenfektanların varlığı ve uçucu organik bileşiklerin veya gazların varlığı, suyun tadını önemli şekillerde değiştirebilir.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir