Genel Kategori, Bilim

Deniz çayırı okyanus asitlenmesinde saati geri döndürüyor

Kaliforniya sahili boyunca altı yıl ve yedi deniz çayırı çayırını kapsayan, bugün Kaliforniya Üniversitesi, Davis’ten yayınlanan bir makale, deniz çayırlarının okyanus asitlenmesini nasıl tamponlayabildiğine dair şimdiye kadarki en kapsamlı çalışmadır.

Global Change Biology dergisinde bugün yayınlanan çalışma, bu bilinmeyen ekosistemlerin fotosentez olmadan geceleri bile uzun süreler boyunca düşük pH veya daha asidik koşulları hafifletebileceğini buldu. Otların yerel asitliği yüzde 30’a kadar azaltabildiğini buldu.

Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü ve Bodega Deniz Laboratuvarı’nda UC Davis profesörü olan ortak yazar Tessa Hill, “Bu tamponlama, deniz çayırı ortamlarını, okyanusun 1750 yılı civarında deneyimlemiş olabileceği gibi, endüstri öncesi pH koşullarına geçici olarak geri getiriyor,” dedi.

DENİZ ORMANLARI

Deniz çayırlarını hayal ederken, kıyı şeridinde yürürken ayaklarınıza dokunan sümüksü otları düşünebilirsiniz. Ancak bu su altı çayırlarına daha yakından bakıldığında, sürprizlerle dolu aktif ve canlı bir ekosistem ortaya çıkıyor.

Deniz kaplumbağaları, yarasa ışınları, leopar köpekbalıkları, balıklar, liman fokları, denizatları, renkli deniz sümüklü böcekleri, sağladıkları besin ve habitat için deniz çayırı ekosistemlerini ziyaret eden canlılardan sadece birkaçıdır. Dungeness yengeci ve dikenli ıstakoz gibi türler için fidanlık alanlarıdır ve birçok kuş, özellikle sallanan çim bıçaklarının altında yemek yemek için deniz çayırı çayırlarını ziyaret eder.İlan


Çalışmayı UC Davis Bodega Deniz Laboratuvarı’nda doktora sonrası araştırmacı olarak yürüten ve şu anda Maine’deki Bigelow Okyanus Bilimleri Laboratuvarı’nda bulunan baş yazar Aurora M. Ricart, “Ağaçsız bir deniz ormanı” dedi. “Ormanın ölçeği daha küçük, ancak o ormandaki tüm biyolojik çeşitlilik ve yaşam, karasal ormanlarda sahip olduklarımızla karşılaştırılabilir.”

GECE VE GÜNDÜZ

Araştırma için bilim insanları, 2014 ile 2019 yılları arasında sensörleri yerleştirerek Kuzey Kaliforniya’dan Güney Kaliforniya’ya uzanan yedi deniz otu çayırından milyonlarca veri noktası topladılar. Bunlar arasında Bodega Limanı, Tomales Körfezi’ndeki üç konum, ayrıca Elkhorn Slough, Newport Körfezi ve Mission Körfezi bulunmaktadır.

Neredeyse el değmemiş rezervlerden çalışan limanlara, marinalara ve kentsel alanlara kadar değişen bu lokasyonlarda tamponlama, zamanın ortalama yüzde 65’inde meydana geldi.

Aynı tür olmasına rağmen, eelgrass davranışı ve modelleri kuzeyden güneye değişti ve bazı bölgeler pH’ı diğerlerinden daha iyi artırdı. Çimlerin oldukça verimli olduğu ilkbaharda daha fazla tamponlama meydana geldiği için yılın zamanı da önemli bir faktördü.İlan


Deniz çayırı, güneş dışarı çıktığında fotosentez yaparken karbonu doğal olarak emer ve bu da bu tamponlama yeteneğini harekete geçirir. Yine de araştırmacılar, deniz otlarının, güneş battığında bu karbonu yeniden serbest bırakıp o günkü tamponlamayı iptal edip mi olacağını merak ettiler. Bu soruyu test ettiler ve hoş ve benzersiz bir bulgu buldular:

Ricart, “Bu sonucu gören herkesi şok eden şey, düzelmenin etkilerini gece olduğu kadar gündüz de fotosentez olmadığında bile görmemizdir,” dedi. “Ayrıca, 24 saatten uzun ve bazen haftalardan daha uzun süren yüksek pH dönemleri görüyoruz ki bu çok heyecan verici.”

Kuzey Kaliforniya’nın Bodega Limanı ve Tomales Körfezi’ndeki Tom’s Point, okyanus asitlenmesini tamponlamada özellikle iyi olarak öne çıktı. Çeşitli deniz manzaralarında bunun neden ve hangi koşullar altında gerçekleştiğini belirlemek, daha fazla araştırılması gereken sorular arasında yer alıyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, KABUK VE OKYANUS ASİDASYONU

Çalışma, su ürünleri yetiştiriciliği yönetiminin yanı sıra iklim değişikliğini hafifletme ve koruma ve restorasyon çabaları için de çıkarımlar içeriyor.

Küresel olarak, deniz çayırı ekosistemleri düşüşteyken okyanus asitlenmesi artıyor. Gezegende daha fazla karbondioksit salındıkça, yaklaşık üçte biri okyanus tarafından emiliyor. Bu, suyun pH dengesini değiştirir ve istiridye, deniz kulağı ve yengeç gibi türlerin kabuk oluşumunu doğrudan engelleyebilir.

Çalışma sırasında UC Davis lisansüstü öğrenci araştırmacısı ve şu anda doktora sonrası araştırmacı olan eş yazar Melissa Ward, “Deniz çayırlarının iklimin azaltılmasından erozyon kontrolüne ve vahşi yaşam habitatına kadar pek çok nedenden ötürü değerli olduğunu zaten biliyorduk” dedi. San Diego Eyalet Üniversitesi. “Bu çalışma, bunların korunmasının bu kadar önemli olmasının bir başka nedenini daha gösteriyor. Şimdi, devletin okyanus asitlenmesini iyileştirmek için bu fikirleri keşfetme talimatının takip edilmesi gereken değerli bir konu olduğunu ve daha fazla çalışmayı hak ettiğini söyleyecek bir kanıtımız var.”

Çalışma, California Sea Grant ve California Ocean Protection Council tarafından finanse edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir