Genel Kategori

Deniz Gergedanlarının Nadir Duyulan Sesi

Deniz Gergedanlarının Nadir Duyulan Sesi

Jeofizikçiler, geçenlerde İnuit avcıların da yardımıyla; yazı Grönland’daki bir fiyortta geçiren deniz gergedanlarının (narval) çıkardığı çeşitli çağrı, uğultu, tıkırtı ve ıslık seslerini kaydetti.

 Bu kayıtlar, bilim insanlarının Kuzey Kutbu’ndaki buzul fiyortlarının ses düzenini daha iyi anlamasına yardımcı olacak ve bu utangaç, gizemli canlıların davranışlarına yönelik değerli bilgiler sağlayacak.

Deniz gergedanlarını incelemek kolay değil çünkü zamanlarının çoğunu dondurucu Kuzey Kutup Okyanusu’nun derinliklerinde geçiren bu hayvanlar, utangaç ve ürkek olmalarıyla tanınıyor.

Yaz mevsimini genelde Grönland ve Kanada civarındaki buzul fiyortlarında geçiriyorlar.

Fakat bilim insanları, genelde onları inceleyecek kadar yaklaşamıyor.

Buzul cepheleri, tehlikeli ve erişilmesi zor yerler olabilir. Üstelik hayvanlar, motorlu botlarla yaklaşıldığı zaman genelde kaçıyorlar.

Fakat bu gizemli memelilere aşina olan İnuit halkındaki avcılar, hayvanları rahatsız etmeden onlara yaklaşabiliyor.

Araştırmacılar, deniz gergedanlarını daha detaylı incelemek için 2019 yılının Temmuz ayında İnuit halkının Grönland’ın kuzeybatısına düzenlediği birkaç balina yakalama seferine eşlik etmişler.

Ufak teknelere takılan su altı mikrofonları kullanarak, deniz gergedanlarının sosyal çağrılarını ve yiyecek arama seslerini yakalayıp, bu yakalanması zor memelilere 25 metre kadar yaklaşmışlar.

Bu kayıtlar, deniz gergedanlarının eskiden kalma yaşam alanlarına yayılan ses türleri konusunda araştırmacılara dayanak sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir