Genel Kategori, Belgesel, Bilim

Deniz Hıyarları, Her Resif Başına ‘5 Eyfel Kulesi’ Değerinde Kaka Çıkarıyor

Deniz hıyarları – okyanus tabanını dolaşan o tombul et tüpleri – çok özel bir yeteneğe sahip: Tüp şeklindeki yaratıklar, her yıl toplu olarak 70.000 tondan (64.000 metrik ton) fazla kumlu kakayı diplerinden dışarı atan seçkin pisliklerdir.

Bu, tüm dünya için bir tahmin değil; Ne kadar yıllardan bu denizhıyarlarının tek pupa mercan kayalığı yılda. Coral Reefs dergisinde 2 Şubat’ta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bu muazzam sayı bile eksik bir tahmin olabilir . 

Araştırmada bilim adamları, Avustralya’nın Büyük Set Resifi’nin güney ucunda bulunan, merkezinde bir lagün bulunan 7,3 mil kare (19 kilometre kare) bir resif olan Heron Adası Resifi’nde yaşayan deniz salatalıklarını inceledi. Ekip, lagünün kenarlarında, resifin düzlükler olarak bilinen sığ bölgelerinde video görüntülerini toplamak için dronları kullandı ve ardından kameraya yakalanan deniz hıyarlarını saydı. 

Bu örneklerden, Heron Adası’nın tüm resif düzlüklerinde 3 milyondan fazla salatalığın yaşadığını tahmin ettiler.

Ekip laboratuvara geri döndüğünde, en bol salatalık türü olan karadeniz hıyarı veya lolly balığı (Holothuria atra ) ile beslenme deneyleri yaptı . Tek bir deniz hıyarının günde yaklaşık 1.3 ons (38 gram) dışkı yaptığını ve bu nedenle yılda yaklaşık 30.8 pound (14 kilogram) kaka ürettiğini buldular. 

Yazarlar, Heron Adası resifinde yaşayan 3 milyon kalamar deniz hıyarının ordusunun her yıl on binlerce ton kaka ürettiğini, bu da beş Eyfel Kulesinin kütlesinden biraz daha fazla olduğunu yazdı. 

Newcastle Üniversitesi’nden bir deniz ekolojisti olan çalışma yazarı Vincent Raoult, bir tweet’te “Bu, kakanın büyük bir küçümsenmesiydi, çünkü resif lagününü dahil etmedik” dedi . Deniz hıyarlarının yerel ekosistemlerine ne kadar kakası döküldüğünü “küresel ölçekte hayal edin”, diye ekledi.

Live Science’ın daha önce bildirdiği gibi, su altı solucanları gibi, deniz salatalıkları da okyanus tabanında küçük yosun parçaları ve deniz canlıları da dahil olmak üzere organik maddeleri yutuyor . Sindirim süreci, salatalıkların tükettiği sindirilemez kumlarla birlikte dışarı atılan faydalı yan ürünleri açığa çıkararak bu maddeyi parçalar. 

Bu yan ürünler arasında mercan oluşumunda önemli bir bileşen olan kalsiyum karbonat ve gübre görevi gören ve mercan büyümesini destekleyen amonyak bulunur. Deniz hıyarı kakası da biraz baziktir, yani çevredeki suyun asitliğini düşürür; Live Science’ın daha önce bildirdiği gibi , daha az asidik koşullar da mercanların kalsiyum karbonat iskeletlerini oluşturmalarına yardımcı oluyor .

Sidney’deki Macquarie Üniversitesi’nde deniz ekolojisti ve balıkçılık biyoloğu olan çalışma yazarı Jane Williamson, Live Science’a bir e-postada “Deniz hıyarları, tortuyu havalandıran ve mercan resiflerindeki diğer organizmalara besinleri (besinleri) salabilen tortuyu çevirir” dedi. Deniz salatalıkları çökeltiyi yutmaz ve dışkılamazsa, “bu besinler kapana kısılmış ve diğer hayvanlara ve bitkilere yararsız kalır.”

Resif ekosistemlerindeki önemli rollerine rağmen, aşırı avlanma dünya çapında deniz hıyarı popülasyonlarını tehdit ediyor. Newcastle Üniversitesi’nden yapılan bir açıklamaya göre, şu anda yedi tür nesli tükenmekte ve dokuz tanesi “neslinin tükenmesine karşı savunmasız” . Williamson, “Yoğunluğun azalması, daha az tortunun ters çevrilmesi anlamına gelir” dedi. Başka bir deyişle, daha az deniz hıyarı, daha az deniz hıyarı dışkısı anlamına gelir ve bu da mercan resifleri için potansiyel bir tehdit oluşturur.

Williamson, yeni araştırmalarını paylaşırken, “insanların kakanın önemli olduğu fikrini sevdiğini” keşfetti. “Herkes kaka yapar , bu yüzden sanırım bu, insanların ilişki kurabileceği bir şey?” dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir