Genel Kategori

Deniz Suyu Arıtılabilir mi?

Arap ülkeleri ve Avustralya’da belli bir yöntem tercih edilerek deniz suyunun içme suyu olarak kullanıldığını görebiliyoruz ve bu sayede rezervlerin sayısının arttırılması da mümkün hale getiriliyor. Henüz ülkemizde bu tür bir çalışma söz konusu değil ancak teknolojik gelişmeler bu tür bir şeyin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Desalination adı verilen yöntem ile birlikte denizden alınan suyun içme suyu olarak kullanıldığını görebiliyoruz ve oldukça etkileyici bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Deniz suyu arıtma yöntemleri arasında an itibarıyla bu yöntem ilk sıradaki yerini alıyor ve bir de su arıtma cihazları karşımıza çıkıyor ancak geniş çapta kullanımı an itibarıyla ne yazık ki söz konusu değil! Bireysel olarak bu yöntemi tercih edebilir ve sizler de yaşam alanlarınızda kendi suyunuzu hazırlayabilirsiniz.

Deniz Suyu İçilebilir mi?

Deniz suyu arıtma yöntemleri tercih edilerek sağlıklı hale getirilebilir ancak direkt vücuda alınması söz konusu değildir. Mineral ve zehirli atık bakımından yoğun bir yapıya sahip olan deniz suyunun tüketilmesi çok da sağlıklı değildir. Şebeke suyundan bile çok daha zararlı olan deniz suyu, çok sayıda canlının barındığı kirli bir sudur ancak bazı ülkeler deniz suyunu arıtmaya ve içme suyu elde etmeye devam ediyor ve belki ilerleyen yıllarda ülke olarak biz de bu tür bir tercihte bulunabilir ve su rezerv sayımızı da en iyi şekilde arttırabiliriz.

Deniz Suyunu Kendi Yöntemlerimiz ile Arıtabiliyoruz.

Deniz suyu arıtma yöntemleri arasında yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi su arıtma cihazları yer alıyor ancak çok sayıda insan tarafından tercih edilen bir yöntem değil. Henüz popüler hale gelmeyen bir yöntem ancak denemek ve tercih etmek isterseniz eğer sizler de kaliteli bir su arıtma cihazı tercih edebilirsiniz.

Royal Green markası da bu konuda sizlere yardımcı olacak markalardan bir tanesidir ve sahip olduğu çok özel ürünler ile birlikte beklentilerinize de en iyi şekilde yanıt vermeye devam ediyor. Bu özel marka ve ürünler ile birlikte sizler de içme suları ve deniz suyunu en iyi şekilde arıtabilirsiniz.

Deniz suyu arıtma maliyet

Deniz suyunu arıtmanın yatırım ve işletme maliyeti yüksektir. Deniz suyunu su potansiyeli bulunmayan, başka alternatifi kalmamış ülkeler kullanırlar.

Deniz Suyu nasıl Arıtılır

Deniz suyundan içme suyu elde edilmesi binlerce yıldır uygulanan bir işlem. Örneğin geçmişte gemilerdeki içme suyu ihtiyacı bu şekilde karşılanıyordu. Deniz suyundaki tuzun ayrıştırılması için genellikle iki yöntem kullanılıyor. İlkinde deniz suyu ısıtılarak buharlaşması sağlanıyor. Daha sonra su buharı soğutularak yoğunlaştırılıyor ve sıvı haldeki saf su depolanıyor. İkinci yöntemde ise deniz suyundaki çözünmüş haldeki tuz, sadece belirli büyüklükteki parçacıkları geçiren bir zar (Membran) kullanılarak, ayrılıyor.

Ancak bu süreçte ortaya çıkan tuz oranı çok yüksek atık suyun tekrar denize karıştırılması bölgedeki sualtı yaşamını olumsuz şekilde etkiliyor. Arıtma sistemlerinin tuzlu suyun aşındırıcı etkisinden korunabilmesi için kullanılan kimyasal maddeler de atık su ile birlikte deniz suyuna karışıyor. Ayrıca arıtma tesislerinden çıkan yüksek sıcaklıktaki su, deniz suyunun sıcaklığında artışa neden oluyor.

Tuz oranı çok yüksek olduğu için deniz suyundan daha yoğun olan atık suyun özellikle deniz tabanına yakın bölgelerde yaşayan canlı türlerini etkilediği düşünülüyor. Atık suyun, çok sayıda farklı noktadan boşaltılarak deniz suyuyla karışmasının kolaylaştırılması ya da enerji santrallerinde kullanılan soğutma suyu ile karıştırılarak tuz oranının azaltılması sebep olduğu olumsuz etkilerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir