Genel Kategori

Denizaltı Fotoğraf Yarışması Okyanuslardaki Plastik Kirliliği Gözler Önüne Serdi

Bir deniz kaplumbağasının burnuna giren plastik kamışı bir kerpeten yardımıyla çıkaran aktivistin görüntüsü uzun yıllar internette konuşulmuştu. Bu ve buna benzer videolar sayesinde tek kullanımlık plastik ürünlerin doğaya verdiği zarar birçok kişinin dikkatini çekti ve çevre kirliliği konusundaki bilinci artırdı.

Bu bağlamda düzenlenen Okyanus Sanatı Sualtı Fotoğraf Yarışması (Ocean Art Underwater Photo Competition) ise bu bilinci daha da artıracak nitelikte. Bu sene 78 farklı ülkeden katılımcının paylaştığı fotoğraflar okyanuslardaki kirliliğin boyutunu yeniden gözler önüne serdi.

“Koruma” (Conservation) başlığı altında yapılan bu seneki yarışmayı plastik bir balıkçı ağına takılıp ölen bir deniz kaplumbağası fotoğrafı kazandı. Bahamalar’da çektiği “Kurban” adlı fotoğrafıyla birinci seçilen Shane Gross yaptığı açıklamada, “Fotoğrafı çektiğimde kaplumbağanın uzun zaman önce öldüğünü gördüm. Plastik ürünler denizlerin en zararsız hayvanları için bile çok acımasız olabiliyor. Kaplumbağayı ilk olarak dalış yaptığım bir arkadaşım gördü. Gözyaşları içerisinde durumu bana anlattı. Ben de gelecekte insanlara bir uyarı olması için kameramla kaplumbağanın fotoğrafını çektim.” diye konuştu.

Yarışmanın birinciliğini alan fotoğraf. Misinaya dolanan deniz kaplumbağası, yüzeye çıkamadığı için ölmüş.

Yarışmanın organizatörü Scott Gietler aynı zamanda Sualtı Fotoğraf Rehberi adlı çalışmanın da prodüktörü. Gietler bu sene kendilerine oldukça trajik fotoğraflar geldiğini, bu sebeple seçim yapmakta zorlandıklarını belirtiyor. Gietler, fotoğrafların yeni nesilleri etkileyerek doğaya karşı daha duyarlı olmalarına yardımcı olmasını umuyor.

Endonezyanın Bali adasında çekilmiş bir fotoğraf, bir vatoz çöplüğün içinde yüzüyor

Dereceye giren görseller arasında Endonezya’nın Bali adasında okyanus ekosistemine yardımcı olmak amacıyla insan eliyle yetiştirilen mercan kayaları da bulunuyor. Denizin altında demir mazgallar üzerine yerleştirilip büyütülen Acropora Robusta mercanları, okyanustaki ekosistemde deniz canlıları için karbon döngüsünün yaşandığı önemli resifler olarak büyük önem taşıyor. Mercan resiflerinin tahrip olması birçok deniz canlısının da artık yok olması ve karbon döngüsünün de bozulması anlamına geliyor.

Endonezya’nın Bali Candidasa bölgesinde çekilen bu fotoğrafta yapay olarak demir mazgallar üzerinde yetiştirilen mercanlar görülüyor.

Fotoğraflar arasında yine Endonezya Bali’de çekilen ve adeta plastikle dolu bir havuzda yüzüyor hissi veren bir vatoz balığı da dikkat çeken kareler arasında. su arıtma cihazı fotoğrafları için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir