Belgesel, Genel Kategori, Haber

Denizdeki Saldırıların Tümü Korsanlıkla Bağlantılı değildir. Neyin ne olduğunu Seçmek Neden Önemlidir

Afrika kıyılarındaki ticaret gemilerine yönelik korsan saldırıları , geçtiğimiz on yıl içinde düzenli olarak rapor edilmiştir. Ve bastırmak için alınan önlemlere rağmen, Somali merkezli korsanlık endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Kıtanın diğer tarafında, Gine Körfezi artık çok daha ciddi bir korsanlık sorunu olarak görülüyor.

Uluslararası Denizcilik Bürosu’na göre, geçen yıl 22 ayrı olayda rekor 130 mürettebat kaçırıldı . Kasım ve Aralık aylarında yaşanan saldırılar bir kez daha Gine Körfezi’nin dünyanın korsanlık merkezi olduğu konusunda endişe verici manşetlere yol açtı .

Ancak resmi olarak bildirilen saldırılarda bir artış, gerçek saldırı sayısının mutlaka arttığı anlamına gelmez. Ve münferit vakalar dikkatlice analiz edilmelidir . Örneğin, yalnızca Gine Körfezi’nde ticaret yapan küçük kargo gemilerine yönelik saldırılar, genellikle denizdeki cezai anlaşmazlıklar veya diğer yasadışı faaliyetlerle bağlantılıdır. Bu olaylar, uluslararası ticarette yalnızca büyük bir fidye toplamak için denizcileri kaçırmayı amaçlayan ticari gemileri hedef alan rastgele saldırılardan çok farklıdır ve bu nedenle kar amaçlı bir suçtur.

Benzer şekilde, Somali açıklarında ticari gemilere yönelik şüpheli yaklaşımlarla ilgili raporlar hala sıkça görülmektedir. Bunların çoğu, Afrika Boynuzu ile Arap yarımadası arasındaki kaçakçılık operasyonlarıyla veya sadece günlük balıkçılık faaliyetleriyle ilgilidir.

Korsan saldırıları çoğu manşeti yakalayabilir, ancak deniz güvenliği daha geniş nedenlerden dolayı önemlidir. Denizdeki yasadışı faaliyetler, denizle bağlantılı ekonomik faaliyetlerin potansiyel faydalarını sınırlandırıyor – “mavi ekonomi” olarak adlandırılan şey. Buna deniz ticareti, balıkçılık faaliyetleri, açık deniz petrol ve gaz üretimi veya kıyı turizmi dahildir. Ayrıca, denizde ve karada suçluluk yakından bağlantılıdır. Güvenliğin artırılması için devlet kurumlarının bunu kabul etmesi gerekir.

Birçok sorun, az kaynak

Korsanlık, muhtemelen denizde güvensizliğin en görünür belirtisi olmaya devam ediyor . Ancak kıyı devletlerinin de endişelenmek için başka nedenleri var.

Örneğin, yasadışı balıkçılık, geleneksel balıkçılığın geçimini sağlamak için birkaç fırsattan biri olduğu kıyı toplulukları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Deniz yollarında kaçakçılık yapmak, devlet gelirini bile doğrudan etkiliyor. Hemen hemen tüm Afrika ülkeleri gümrük gelirlerine büyük ölçüde güveniyor. Akaryakıt, sigara veya tarım ürünleri kaçakçılığı yapıldığında ithalat veya ihracat vergisi ödenmez. Araştırmamın gösterdiği gibi, daha sonra okullara, yollara veya hastanelere daha az para harcanabilir .

Hükümetler ayrıca uyuşturucu kaçakçılığı veya denizde silah kaçakçılığı konusunda endişe duyuyorlar, bu da Afrika kıyı devletlerinin çoğunluğu tarafından kabul edilen uluslararası anlaşmalarla vurgulanıyor .

Deniz ticaretinin sınırlı şekilde izlenmesi , sahte ilaçlar da dahil olmak üzere farmasötik ürünlerin Afrika’ya düzenli bir şekilde akışına ve ayrıca lisanssız kereste veya yasadışı vahşi yaşam ürünlerinin kazançlı ihracatına izin verir.

Yaygın etkilere rağmen, deniz güvenliği yalnızca son on yılda siyasi odağa girdi. Afrika ülkeleri bununla ilgili uluslararası toplantılar başlattı . Afrika Birliği , 2014’te bir denizcilik stratejisi benimsedi ve 2016’da Togo’nun başkenti Lomé’de bir takip zirvesi düzenledi. Ancak ilerleme sınırlı kaldı . Ulusal hükümetler somut adımlar atma konusunda büyük ölçüde başarısız oldu. Stratejiler finans ve insan kaynakları tarafından desteklenmez.

Kapsamlı bir denizcilik stratejisinin yıllardır geliştirilmekte olduğu Gana bile, devriye botu operasyonları için güvenilir finansman sağlayamıyor .

İleriye giden yol

Bazı örnekler, denizde daha fazla güvenlik sağlamanın mümkün olduğunu vurgulamaktadır. Batı Afrika’da Nijerya, önümüzdeki aylarda tam olarak faaliyete geçmesi planlanan 195 milyon dolarlık Deep Blue projesiyle başı çekiyor. Bu proje, öncelikle, kıyı şeridinden 200 deniz miline (yaklaşık 360 kilometre) kadar uzanan bir alan olan, ülkenin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde daha iyi gözetim ve yaptırımı hedefliyor.

Benin, Gabon ve Tanzanya , sularında yasadışı balıkçılıkla mücadele etmek için Sea Shepherd gibi çevre örgütleriyle ortaklık kurdu . Bu tür geleneksel olmayan ortaklıklar, kısa vadeli zorlukların üstesinden gelmeye ve acil sorunlara odaklanmaya yardımcı olabilir.

Ancak uzun vadede kapasite oluşturmak gerekiyor.

Pek çok Afrika ülkesinde mavi ekonomi, ekonomik kazançlarla sınırlı kalmamasına rağmen, ekonomik büyüme ve kalkınmanın artmasına yardımcı olabilir . Yerel toplulukların ihtiyaçlarını ve çevresel sürdürülebilirliği kabul etmek de aynı derecede önemlidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, yatırımlar ilk harcamadan beş kat daha fazla doğrudan fayda sağlayabilir . Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 14’ün okyanus kaynaklarına dahil edilmesi , COVID-19’un ekonomik etkilerinden kurtulma çabalarını güçlendirebilir.

Bazı endişe verici manşetlere rağmen , koronavirüs salgınının denizdeki güvenlik tehditleri üzerinde anında bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok . Ancak büyüme tahminleri düştü ve hükümetlerin donanmalara ve diğer denizcilik kurumlarına yapılan harcamalara öncelik vermesi pek olası değil.

Arazi üzerindeki güvenlik endişeleri çok daha acil tehditlerdir ve nispeten sınırlı teşvik paketleri bile hükümet bütçeleri için başka bir yüktür.

Deniz korsanlığının daha yakından incelenmesi, ister yalnızca korsanlara ister organize suç gruplarına yönelik olsun, kolluk kuvvetleri ve uzun vadeli önleme için önemlidir. Denizcilik şirketleri için de önemlidir çünkü saldırılar suç faaliyetleriyle bağlantılı olduğunda ve rastgele hedefler yerine belirli gemileri hedef aldığında tehdit değerlendirmesini etkiler.

Uzun süredir devam eden sorunlar için kısa vadeli çözümler imkansızdır. Orta ve uzun vadede deniz güvenliğini artırmak için küçük adımlar bile önemlidir. Bu , mavi ekonominin kıta genelinde ekonomik büyüme ve kalkınmaya potansiyel katkısını vurgulayan AU’nun denizcilik stratejisiyle uyumlu olacaktır .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir