Genel Kategori

Develer, Hörgüçlerindeki Su/Yağ Sayesinde Mi Susuzluğa Dirençlidirler?

İftira-1: “Develer susuzluğa karşı aşırı dirençlidir, çünkü hörgüçlerinde su depolarlar.”

İftira-2: “Develerin susuzluğa dayanma yetenekleri hörgüçlerinde depoladıkları yağdan ötürüdür. İstedikleri zaman bunu suya çevirerek kullanırlar.”

Gerçek: Develerin hörgüçlerinde su depolanmaz. Develerin hörgüçlerinde depolanan yağın susuzluk direnci ile doğrudan bir alakası yoktur. 

İşte size develer hakkında bazı bilgiler

  •  Develerin hörgüçlerinde depoladıkları yağın susuzluk ile pek bir alakası yoktur. Develeri aşırı kuraklarda başarılı kılan asıl sebep, geçirdikleri evrimsel adaptasyonlardır. Develer, su kullanımı konusunda diğer hayvanların neredeyse tamamından çok daha verimlidirler ve susuzluk ile mücadele konusunda onlara yardımcı olan adaptasyonlara sahiptirler. Örneğin postları sayesinde pek fazla terlemezler. Ayrıca kan hücreleri de diğer hayvanlarınkinden farklıdır.
  • Hörgüçlerinde depoladıkları yağ, konsantre yemek olarak düşünebilir. Eğer ki bir deve aşırı aç bırakılacak olursa, sırtındaki hörgüç giderek küçülür ve nihayetinde yok olur. Bunun nedeni, hörgüçte depolanan yağın susuzluktan ziyade enerji ihtiyaçlarını karşılamak için var olmasıdır. 
  • Develerin aşırı sıcak ve kuraklara dayanabilmelerinin asıl sebebi, eritrositlerinin (kırmızı kan hücreleri) insanlardaki gibi yuvarlak olması aksine oval olmasıdır. Dehidrasyon (sıvı kaybı) esnasında kan hacmi azalır. Buna karşılık kalp ritmi hızlanır. Periferik (dış) organlara kan akımı azaltılarak kan, daha hayati (vital) organlara yönlendirilir. Yuvarlak yerine oval olan ve normalden daha küçük olan eritrositler, kan akışında rahatça hareket ederek en küçük kapillerden (kılcak damar) bile sorunsuz geçerek gerekli dokuya oksijen taşıyabilir. 
  • Çoğu hayvan, eritrositlerinin hacimlerini yırtılma olmaksızın %150 kadar arttırabilirler. Develer ise kırmızı kan hücrelerinin hacmini %240’a kadar arttırabilirler. Böylece bir seferde 100 litreye kadar büyük hacimlerde su içerek sıvı kayıplarını giderebilirler ve sıvıyı uzun süre koruyabilirler. Her ne kadar bu suyun develerin sahip olduğu 3 mideden birinde depolandığı iddia edilmiş olsa da, ne yazık ki develerin bu aşırı miktarda suyu herhangi bir şekilde uzun süreli depolayabildiğini gösteren herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.
  • İnsanlar, vücutlarında bulunan suyun %12’sini kaybettiğinde ölürken; develer, bu ve benzeri adaptasyonlar sayesinde vücutlarındaki suyun %40’ını kaybetseler bile ölmezler. Ayrıca dış yollara giden kan yolu, susuzluk esnasında kapandığı için, vücut ısısı hızlı bir şekilde artar. Bu yüzden develer, gündüz vücut sıcaklığını 41 °C’ye kadar çıkartan mekanizmalar ile evrimleşmişlerdir. Bu sayede aşırı sıcakta sıvı kaybını minimum seviyede tutabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir