Genel Kategori

Devrim profesörü: Rejimi değiştirebilirsiniz ve polis buna yardımcı da olabilir

İklim değişikliği ile mücadeleyi tabana ve halka yaymak isteyen Tükeniş İsyanı (Extinction Rebelion) adlı grup tüm dünyada insanları bulundukları ülke ve bölgelerde protestolar gerçekleştirmeye çağırıyor.

İngiltere’de başlayan organizasyonun merkeziyetçi bir yapısı yok. İnternet üzerinde buluşan konuşan ve toplantılar yapan gruplar dünyadaki tüm hükümetlerin dikkatini iklim değişikliği sorununun aciliyetine çekmek istiyor ve bunun için her ülke nüfusunun en az yüzde 3,5’inin gösterilere katılması ve protestolarda bulunması için mobilize edilmesi gerektiğine inanıyor.

Önce 31 Ekim’de Londra’nın en meşhur Anglikan kilisesinin bulunduğu Westminster’da yolları kapatan ve son olarak 17 kasım’da Londra’daki en yoğun trafik akışının olduğu beş köprüyü aynı anda bloke eden göstericiler dikkatleri Tükeniş İsyanı hareketine çekmeyi başardı.

Dünyanın geldiği nokta için neo-liberalizmi sorumlu tutan organizasyon dünyadaki insan aktivitesinin bu şekilde sürdürülebilir olmadığını ve bunun için kapsamlı bir başkaldırıya ihtiyaç duyulduğunu ileri sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir