Sağlık, Su Tüketimi

Diyabet ve İçmeniz Gereken Su

Susuz kalmamak herkes için önemlidir. Özellikle diyabet hastasıysanız!

Medicine Daily’den Dr. Roberta Lee “Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşuyor, yüzde 75’i kaslarımızda, yüzde 85’i beynimizde, bir makineye yağ gibi” diyor .

Diyabet hastaları olarak yeterince su içmek özellikle önemlidir. Gün içinde küçük bir dehidrasyon (ki bu sandığımızdan daha kolaydır) kan şekerimizi etkileyebilir.

Bu makale, dehidrasyonun kan şekeri seviyelerini nasıl etkilediğini , her gün ne kadar su içmemiz gerektiğini , su alımını kimin sınırlandırması gerektiğini ve sadece sade su içmek istemiyorsanız başka ne içebileceğinizi açıklayacaktır.

diyabet

Su şeker hastalığınızı nasıl etkiler?

Yeterince su içmediğinizde kan dolaşımınızdaki glikoz daha konsantre hale gelir.Bu da daha yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar. 

Hafif bir dehidrasyon seviyesi bile – hissetmeyebileceğiniz bir şey – kan şekeri seviyenizi yeterince su içtiğinizden 50 ila 100 mg / dL daha yüksek bırakabilir.

Günlük olarak sürekli susuz kalıyorsanız, vücudunuz ihtiyaç duyduğu suyu alıyorsa ihtiyaç duyacağınızdan daha yüksek insülin seviyeleriyle telafi ediyor olabilirsiniz.

Kan dolaşımınızdaki glikozun aşırı derecede konsantre hale gelmesine ve ardından bol sıvı ile hızla seyreltilmesine neden olan şiddetli dehidrasyon basit bir sorundur.

Diyabet hastaları her gün ne kadar su içmelidir?

Ne kadar su içmeniz gerektiğine dair kesin bir kural yoktur, ancak takip edebileceğimiz yönergeler vardır.

En önemli tavsiye, susadığınızda daima su bulundurmanız ve içmenizdir. Belirli bir hedefe ulaşmak için kendinizi su içmeye zorlamanıza gerek yok, ancak gün boyunca sürekli su içmeye çalışın.

Susamasanız bile, susuz kalmamak için her saat birkaç yudum su içmeye çalışmalısınız. Susuzluk refleksi, özellikle diyabet hastaları için her zaman mükemmel değildir.

Ortalama diyabetik olmayanlarai doktorlar tarafından günde 8 bardak su içmeleri tavsiye ediliyor, bu nedenle diyabetli bir kişinin bunu kesinlikle kalbine alması gerekir. İnsülin üreten arkadaşlarımız da bol suya ihtiyaç duyarken, diyabetli bizlerde hafif dehidrasyonun sonuçları kan şekeri seviyemizde daha belirgindir.

Günde 8 bardak su, yaklaşık 2 litre su demektir.

Yazın sıcağında egzersiz yapıyor veya savaşıyorsanız , bu sayı hızla artmalıdır.

“Ancak sağlıklı bir insanın su ihtiyacı bile değişiklik gösterecek,” diye ekliyor Harvard, “özellikle egzersiz yaptığınız için veya sıcak bir günde dışarıda olduğunuz için ter yüzünden su kaybediyorsanız.”

Harvard araştırması, sağlıklı bireyler için sıcak bir günde veya egzersiz sırasında genel kuralın, terleme yoluyla kaybedilen suyu telafi etmek için saatte iki ila üç bardak içmek olduğunu söylüyor.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir