Çevre, Genel Kategori, Kuraklık, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Dünya topraklarının üçte ikisi, iklim ısındıkça su kaybediyor.

Güney Afrika, Cape Town’da şehir, suyunun biteceği günleri geri sayarken, dünya 2018’de korku duygusuyla izledi. Bölgenin yüzey rezervuarları, kaydedilen en kötü kuraklığın ortasında kurumaya başladı ve halkın geri sayımı bir yardım çağrısı oldu.

Cape Town sakinleri ve çiftçiler su kullanımlarını büyük ölçüde azaltarak yağmur gelene kadar “Sıfırıncı Günü” atlattılar, ancak kapanış görüşmesi su güvenliğinin ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdi. Kaliforniya ayrıca, yakın zamandaki çok yıllık kuraklık sırasında ciddi su kısıtlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ve Mexico City şimdi az yağmurlu bir yılın ardından su kısıtlamalarıyla karşı karşıya.

Artan sıcaklıklar kuraklık koşullarını daha da kötüleştirdiğinden, dünyanın birçok bölgesinin önümüzdeki on yıllarda buna benzer su krizleriyle karşılaşacağına dair artan endişeler var.

Önümüzdeki riskleri anlamak, sadece nehirlere değil, aynı zamanda toprakta, yeraltı sularında, kar yığınlarında, orman örtülerinde, sulak alanlarda, göllerde ve rezervuarlarda depolanan suya da karasal su depolamasının tüm manzarasına bakmayı gerektirir.

Karasal su döngüsündeki değişiklikleri mühendisler ve hidrologlar olarak inceliyoruz. 11 Ocak’ta yayınlanan yeni bir çalışmada, biz ve dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden ve enstitülerden bir ekip, iklim değişikliğinin bu yüzyıl boyunca tüm su depolama kaynaklarından karadaki su varlığını nasıl etkileyeceğini ilk kez gösterdi.

Bu karasal su deposunun toplamının, gezegendeki arazinin üçte ikisinde düşüşe geçme hızında olduğunu gördük. En kötü etkiler, su kıtlığının halihazırda gıda güvenliğini tehdit ettiği ve insan göçüne ve çatışmaya yol açtığı Güney Yarımküre bölgelerinde olacaktır. Küresel olarak, 20. yüzyılın sonundaki ortalama 33 kişide bir oranla karşılaştırıldığında, bu yüzyılın sonunda her yıl 12 kişiden biri aşırı kuraklıkla karşı karşıya kalabilir.

Bu bulguların, yalnızca insan ihtiyaçları için değil, aynı zamanda ağaçlar, bitkiler ve tarımın sürdürülebilirliği için de su mevcudiyeti açısından etkileri var.

Toprağı sağlıklı tutan, mahsulü yetiştiren ve insan ihtiyaçlarını karşılayan su, çeşitli kaynaklardan gelir. Topluluğun su kaynaklarını etkileyen dağ karı ve yağış beslemesi akarsuları. Topraktaki su içeriği, bitki büyümesini doğrudan etkilemekte. Yeraltı suyu kaynakları, sulanan bölgelerde hem içme suyu kaynakları hem de mahsul verimliliği için çok önemli.

Kara suyu depolamada bulunan düşüşler, özellikle Amazon Nehri havzası, Avustralya, Güney Afrika, Akdeniz bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerinde endişe verici. Bu bölgelerde yağışların iklim değişikliği ile keskin bir şekilde düşmesi ve yükselen sıcaklıkların buharlaşmayı artırması bekleniyor. Aynı zamanda, diğer bazı bölgeler, bugün zaten görülen bir süreç olan daha da ıslanacak.

Amazon havzasına ilişkin bulgular, daha sıcak bir dünyada yağmur ormanlarının kaderi konusunda uzun süredir devam eden tartışmaya katkıda bulunuyor. İklim modeli tahminlerini kullanan birçok çalışma, daha az yağış ve daha yüksek sıcaklıklar, orman yangınları ile birlikte daha yüksek ısı ve nem stresine yol açtığından, gelecekte ormanların yaygın olarak yok olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Daha önceki bir çalışmada, köklü yağmur ormanlarının kısa vadeli kuraklığa göründüklerinden daha dirençli olabileceğini bulduk çünkü tipik iklim modeli projeksiyonlarında dikkate alınmayan topraklarda daha derin topraklarda depolanan suyu kullanabilirler. Bununla birlikte, birden fazla model kullanan yeni bulgularımız, derin yeraltı suyu depoları da dahil olmak üzere toplam su depolamadaki düşüşlerin, ağaçların depolanmış suya en çok ihtiyaç duyduğu ve gelecekteki kuraklıkları şiddetlendirdiği kurak mevsimlerde daha fazla su kıtlığına yol açabileceğini gösteriyor. Hepsi yağmur ormanlarının direncini zayıflatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir