Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Dünya Yaban Hayatı Fonu Türkiye’deki Su Kıtlıklarına Alarm Verdi

Dünya Yaban Hayatı Fonu tarafından İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere Türkiye’deki 10 ilin su kıtlığı olduğu ilan edildi ve resmi planlama eksikliğini kınadı.

WWF Küresel Tatlı Su Programı başkanı Stuart Orr bir video basın toplantısında, sivil toplum kuruluşunun iklim değişikliği, su düzenlemesi ve yönetişim gibi veri setlerini kullanarak beş yıllık küresel analizin ardından alarm verdiğini söyledi. Hindistan ve Güney Asya’nın diğer bölgelerinin de risk altında olduğunu söyledi. Orr, “İklim değişikliği yüzünden şehirlerin suyu bitiyor, ama planları olmadığı için suyu bitiyor” dedi.

Su kıtlığının ana nedenleri genellikle kaçakların giderilememesi ve sulama sistemlerinin iyileştirilememesi, talep yönetiminin olmaması ve suyun yanlış tahsis edilmesidir. Orr, beş yıl önce WWF’nin bu illerin ciddi su temini sorunlarıyla karşılaşma potansiyeline sahip olduğunu belirlediğini ve şimdi “gerçek hale geldiğini” söyledi.

WWF’ye göre, Türkiye’nin genel su kıtlığı riski, dünyadaki en büyük riske sahip olan Filistin için 3,67 ve dünyanın en düşük 1,54’ü olan Norveç ile karşılaştırıldığında 2,78’dir. WWF, nüfusun 83 milyondan 100 milyona çıkmasıyla birlikte, yıllık su tüketiminin mevcut 1.519’dan 2030’da muhtemelen 1.120 litreye düşeceğini tahmin ediyor. WWF Türkiye birimi başkanı Uğur Bayar video konferansında, su kıtlığı sınırının 1.700 litre olarak kabul edildiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir