Genel Kategori

Dünyadaki Su Mu Daha Eski, Ay Mı?

American Association for the Advancement of Science’da yayımlanan bir araştırmaya göre proto-Dünya ile bir gökcisminin çarpışması sonucu Ay’ın oluştuğu yönündeki düşünce gücünü koruyor.

Teoriye göre bu çarpışma o kadar güçlüydü ki, çarpışma sonucunda çarpan cisim ile proto-Dünya üzerindeki materyallerin karışımından oluşan bir parça Dünya’dan kopuverdi.

Araştırmanın ortaya attığı çarpıcı sonuçlardan bir diğeri de, bahsi geçen Ay’ı oluşturan çarpışmadan daha önce Dünya’daki suyun büyük çoğunluğunun Dünya’ya ulaşmış olduğu fikriydi.

Kendilerine has tekil izotopik kompozisyonları olan iki büyük nesnenin çarpışmasının Dünya-Ay sistemini oluşturduğu düşünülmektedir.

Güneş sistemi’ndeki birçok gezegen bu özelliğe sahip olduğundan, bir kısım bilimci birbirlerinden bu anlamda bir farkları kalmayacak şekilde tekrar iki ayrı cisim olarak koptuklarını iddia ediyorlardı.

Araştırmacılar sonuçların, Dünya’daki suyun çok büyük bir kısmının bu büyük etkiden çok daha önce Dünya’ya ulaşmış ve çarpışma sırasında bu suyun Dünya’da mevcut halde olduğunu da ortaya koyduğunu açıklıyor.

Geç kaplanmalar olarak bilinen süreçte suyun yalnızca % 5 -30’unun gelebildiği de ortaya koyuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir