Ülke ve Dünya Gündemi

Dünyanın her yerinden kilit ada paydaşları GTI e_Convention’da işbirliğine başladı

7. baskısı için GTI Uluslararası Konferans ve Sergisi, uluslararası sağlık gereksinimlerini karşılamak için% 100 dijitalleşti ve dünya çapında daha geniş bir kitlenin katılmasına izin verdi: Japonya, Filipinler, Endonezya ve Hawaii’den katılan katılımcılarla adanın sürdürülebilirliği konusunda uzmanlaşmış 700’den fazla katılımcı , Seyşeller, Maldivler, Barbados, Kanarya Adaları, Malta, Yunanistan ve daha fazlası. 24-27 Kasım tarihleri ​​arasında, önde gelen adalardan ve önde gelen şirketlerden 90 kalifiye konuşmacı ile 15 atölye çalışması, adaların sürdürülebilir geçişiyle ilgili konuları ele aldı, yenilikçi çözümler ve en iyi uygulamaları sundu. MAESHA H2020, etkinlikte görücüye çıktı: Kasım 2020’de Mayotte’deki yenilikçi akıllı şebeke projeleri için 11,8 milyon avroluk bütçe ve bunların diğer Avrupa adalarında tekrarlanabilirliği ile başladı. 4 yıl boyunca GTI dahil olmak üzere 9 ülke ve 21 ortağı kapsayacak.

Greening the Islands, 2021’de GTI Gözlemevi’nin çalışmalarına akan ve devam edecek bir işbirliği için ada dünyasının tüm paydaşlarını – yöneticiler, düzenleyiciler, kamu kuruluşları, şirketler, bilimsel kurumlar ve endüstri dernekleri vb. – bir araya getirmeyi başardı. Ada Danışma Komitesi, Strateji Bilimsel Komite, Çalışma Grupları ve Görev Güçleri ile adanın ihtiyaçlarını ele alan, projelerin oluşturulmasını kolaylaştırmak için vaka çalışmaları, durum belgeleri ve politika önerileri üreten. Kapsamlı materyal, görev güçlerinin sürekli iletişim kuracağı GTI Uygulaması aracılığıyla dağıtılacak.

Uluslararası kurumların üst düzey katkıları arasında: Sainivalati S. Navoti – SIDS Birimi Başkanı, UN DESA; Gürbüz Gönül – Ülke İlişkileri ve Ortaklıkları Direktörü, IRENA; Catharina Sikow-Magny – İç Enerji Piyasası Direktörü, EC DG Ener; Christopher G. Zamora – Kıdemli Müdür, ASEAN Enerji Merkezi; Michela Miletto – Koordinatör a.i., UNESCO WWAP; Konstantina Toli – Kıdemli Program Sorumlusu, Küresel Su Ortaklığı – Akdeniz (GWP– Med); George Kremlis – Onursal Direktör, EC ve Dairesel Ekonomi ve Adalar Başkanı, EC DG Env; Manuel Butler – İcra Direktörü, UNWTO; Edita Dranseikaite – AB Adaları Girişimi için Temiz Enerji Koordinatörü, EC DG Ener; Normunds Popens – Genel Müdür Yardımcısı, EC DG Regio.

CPMR (Çevresel Deniz Bölgeleri Konferansı) ve INSULEUR (Avrupa Birliği Insular Ticaret ve Sanayi Odaları Ağı), küresel karbondioksit emisyonlarına yalnızca minimum düzeyde katkıda bulunmalarına rağmen, adaların iklim değişikliğinin etkilerinden orantısız bir şekilde etkilendiğini belirtti. yükselen deniz seviyeleri, kıyı şeridi erozyonu, biyolojik çeşitlilik kaybı ve altyapı tahribatı dahil. Ada ekonomileri de finansal ve ticari düzeyde dezavantajlı durumda ve salgın bunu yalnızca daha da kötüleştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir