Genel Kategori

Dünyanın Tadı Sudur, Suyun Tadı Nedir?

Binlerce yıldan beri felsefeciler suyun tadı, kokusu olmadığını öne sürdüler. Aristoteles bir yazısında "Gözümüz için karanlık, kulağımız için sessizlik neyse, dilimiz için de su aynı şeydi. Su dediğimiz doğal maddenin bir tadı yoktur” demişti.. Ona kalırsa su sadece tadı ve kokuyu taşımakla yükümlüydü.

Fakat bilim insanları arıtılmış saf suyun belli bir tat duygusunu uyandırabildiğini keşfetti. Kimisine bu tat acı geliyordu, kimisi ise tatsız tutsuz, yavan olduğunu söylüyordu. 1920’lere gelindiğinde suyun tadının, sudan önce yediğiniz ya da içtiğiniz şeye göre değiştiği yönündeki kanıtlar kuvvetlenmişti. Örneğin asitli bir şey yedikten sonra bir yudum su içtiğinizde tadı şekerli gibi gelebiliyordu. Ağzınıza bir tutam tuz attıktan sonra içtiğiniz su ise acı algılanabiliyordu.

Son yıllarda bilim insanları suyun tadının kendi başına bile algılanabileceğini iddia ediyor. 2000’lerin başında işe koyulan araştırmacılar, beynin belli kısımlarının suya tepki verdiğini gösteren veriler yayımladılar. Suya insanlar kadar hayvanlarda düşkündür. Böceklerin de suya düşkünlüğü biliniyor. Bilim insanları, meyve sineklerinin kimyasal maddelerin tadına kanatlarından, bacaklarından ve hortumlarından çıkan kıllar aracılığıyla baktığını biliyor. Buna rağmen birçok sinirbilimci benzeri bir mekanizmanın memelilerde bulunduğunu düşünmüyor.

Binghamton Üniversitesi’nden Patricia Di Lorenzo, “Suyun bir tadı olmadığına kesinkes inanan bir sürü insan bulabilirsiniz” diyor. Di Lorenzo’nun laboratuvarı bir sıçanın beyin kökünde, tat alma süreci sırasında kullanılan ve sadece suya tepki veren nöronlar olduğunu ortaya çıkarmış fakat bu fikrine meslektaşları pek itibar etmemiş. “Suyla ilgili araştırmalarıma son veriyorum” diyor, “Çünkü söylediklerinize kimse inanmıyorsa başka konulara geçersiniz.” Duke Üniversitesi’nde fizyolog olan Sidney Simon da benzer bir deneyimden söz ediyor. O da farelerin tat alma korteksinde doğrudan suyla ilgili hücreler bulmuş. “Memelilerde suya özgü bir tepki olması kuvvetle muhtemel” diyor. (Alıntı)

Suyun tadı var mı, yok mu tartışılır. Fakat biz insanlar için vazgeçilmez bir nimet olduğu kesin. Susuz yaşama ihtimalimiz yok. Suyla hayat bulur, suyla yaşarız. Bilim insanları ne düşünür bilmem ama sudan daha tatlı bir içecek olmadığına kalıbımı basarım….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir