Çevre, Ülke ve Dünya Gündemi

Ekvador Şehri Büyük Ölçekli Madencilik Projelerinin Yasaklanması İçin Oy Verdi

Şubat ayında Ekvador’daki başkanlık seçimlerinin ortasında, ülkenin üçüncü büyük şehri Cuenca’da yaşayanlar, beş su sisteminde gelecekteki madencilik projelerini yasaklamayı oyladılar.

7 Şubat referandumunda, seçmenlerin bölgenin temiz su kaynaklarını koruduğu ortaya çıktı. Yasağın kapsadığı alan 580.000’den fazla nüfusa ev sahipliği yapıyor ve 3.100 kilometrekarelik araziyi kapsıyor.

Oy sayımı, gelecekteki madencilik projelerinin yasaklanması önerisinin bir heyelan zaferi aldığını ve oy pusulasındaki beş sorunun her birinin yasak lehine neredeyse yüzde 80 destek aldığını gösterdi.

Cuenca’nın geniş altın, gümüş ve bakır rezervleri yabancı yatırımın itici gücü olduğundan, madencilik yasağının Güney Amerika ülkesi için ekonomik sonuçları olacaktır. Ekvador Enerji ve Yenilenemez Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na göre, madencilik ürünleri ülkenin ihracatının Yüzde 4,4’ünü oluşturuyor ve en çok ihraç edilen altıncı ürün türü olduğu belirtiliyor.

Çevreciler ve Cuenca şehri, su kaynaklarının yakınındaki madencilik projelerinin, özellikle şu anda arama aşamasında olan şehrin en büyük su kaynağı olan El Cajas Ulusal Koruma Alanı’na yakın iki madencilik projesinin onaylanmasına karşı dilekçe verdiler.

Belirsiz kalan şey, oylama sonuçlarının referandumdan önce onaylanmış madencilik projelerine nasıl uygulanacağı, madencilik yanlısı sendikalar ve çevrecilerin “operasyonel aşama” nın ne anlama geldiğini tartıştığı.

Ekvador Anayasa Mahkemesinin kararla ilgili ek ayrıntıları Nisan ayında açıklaması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir