Genel Kategori

Elektriksel İletkenlik ve Su

Yeni bir şey öğrenmek için asla çok yaşlı değilsiniz. Hayatımız boyunca su ve elektriğin birlikte tehlikeli bir ikili oluşturduğunu duymuşuzdur. Öğrenilen en değişik bulgu saf suyun aslında mükemmel bir yalıtkan olduğu ve elektriği iletmediğiydi. “Saf” olarak kabul edilen su, damıtılmış su (buhardan yoğunlaştırılmış su) ve deiyonize sudur (laboratuvarlarda kullanılır), ancak bu saflıkta su bile iyon içerebilir.

Fakat gerçek hayatımızda normalde saf su ile karşılaşmayız. Suyun “evrensel çözücü” olduğu hakkındaki makalemizi okuduysanız, suyun diğer sıvılardan daha fazla şeyi çözebileceğini bilirsiniz. Su, en mükemmel çözücüdür. Suyun mutfak musluğunuzdan çıkıp çıkmaması, yüzme havuzunda veya köpek yemeğinde olması, yerden düşmesi veya gökten düşmesi önemli değil, su önemli miktarda çözünmüş madde, mineral ve kimyasallar içerecektir. Bunlar suda çözünen çözünenlerdir. Endişelenmeyin, eğer bir kar tanesini yutarsanız, size zarar vermez; hatta vücudunuzun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu bazı güzel mineraller içerebilir.

Sudaki serbest iyonlar elektriği iletir

Su, etrafındaki maddeleri çözmeye başladığında mükemmel bir yalıtkan olmayı bırakır. En iyi bildiğimiz sofra tuzu (sodyum klorür (NaCl)) gibi tuzlardır. Kimyasal açıdan tuzlar, katyonlar (pozitif yüklü iyonlar) ve anyonlardan (negatif yüklü iyonlar) oluşan iyonik bileşiklerdir. Çözümde, bu iyonlar birbirlerini yok eder, böylece çözüm elektriksel olarak nötr olur (net yük olmadan). Bir su çözeltisindeki az miktarda iyon bile elektriği iletebilir (bu nedenle “şimşek fırtınası” banyo suyunuza kesinlikle tuz eklemeyin). Su bu iyonları içerdiğinde, kaynaktan gelen elektrik sudaki zıt yüklü iyonları arayacağından, şimşek veya duvar prizinden bir tel gibi elektrik iletecektir. Yolda bir insan vücudu varsa çok kötü.

İlginç bir şekilde, eğer su çok büyük miktarlarda çözünen madde ve iyon içeriyorsa, o zaman su o kadar verimli bir elektrik iletkeni haline gelir ki, bir elektrik akımı esasen sudaki bir insan vücudunu görmezden gelebilir ve kendisini yürütmek için daha iyi yola yapışabilir. Bu nedenle deniz suyundaki elektrik çarpma tehlikesi banyo suyuna göre daha azdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir