Genel Kategori

‘En az bin 200 hayvan türü insanlar yüzünden yok olabilir’

En az bin 200 hayvan türü insanlar yüzünden yok olabilir'

Aşırı avlanma, iklim değişikliği, ormanların yok edilmesi dünyadaki birçok canlıyı tehdit ediyor.

Dünya üzerinde en az bin 200 hayvan türü, yaşam alanlarının yüzde 90’ında karşılatığı tehlikeler yüzünden yok olma riskiyle karşı karşıya.

Bilim insanları söz konusu hayvanların koruma altına alınmadığı takdirde “nesillerinin tükenme riskinin neredeyse kesin olduğunu” dikkat çekiyor.

Avustralya’daki Queensland Üniversitesi ve Yaban Hayatı Koruma Derneği ile birlikte çalışan bilim insanları, 5 bin 457 kuş, memeli ve amfibi hayvan türünün dünya haritasını çıkararak yaşadıkların alanlarda ne tür tehditlerle karşılaştıklarını tespit etti.

PLOS Biyoloji’de yayımlanan araştırmada, hayvan türlerinin özellikle tarım, kentleşme, gece aydınlatması, yol, demir yolu, su yolları ve nüfus yoğunluğu gibi tehditlerden etkilendiği açıklandı. Ayrıca havanların bu tehditlere karşı “coolspot” denilen risksiz noktalara sığındıkları belirtildi.

Araştırmanın baş yazarı post doktora araştırmacısı James Allan, “Haritalandırdığımız tehditlerin hayvan türlerine özgü olması gerçekten çok endişe verici” diyerek söz konusu türlerin yakın zamanda yok olma riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

Dünya üzerindeki karasal alanın yüzde 84’ünde “insan tehdidinin” hayvanlar üzerindeki etkisine rastlandı. İnsan aktivitesinin sebep olduğu tehditlerden en çok memeli hayvanların etkilendiği belirtildi.

Tehditlerden en çok etkilenen ülkeler arasından ise ilk beşte Brezilya, Malezya, Endonezya, Hindistan, Myanmar ve Tayland bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir