Genel Kategori

En İyi Yaz İçeceği Sudur

Çok sıcak veya aşırı soğuklarda vücut ısımızın korunması için, su bir denge sağlayıcıdır. Özellikle yaz aylarında aşırı ısınmadan korunmada önemli görevler üstlenir. İstirahat halinde bile vücudumuz, metabolik çalışmalar nedeniyle ısı enerjisi üretmektedir. Aktivite halindeyken üretilen ısı miktarı daha da artmaktadır. Terleme ile derimizden buharlaşan su, vücuttan fazla sıcaklığın atılmasında en etkili yoldur. Yaz ayında özellikle aşırı sıcak günlerde vücudumuzun su ihtiyacının artacağını unutmayın.

Detox için önemilidir. Su çok önemli ve etkili bir detoks aracıdır. Özellikle böbrekler, biraz da bağırsaklar, karaciğer ve terleme yoluyla ciltten toksin atılımını kolaylaştırır. Vücudunuzun dışardan aldığı veya kendi ürettiği zararlı maddelerden arınmasını istiyorsanız sadece yaz aylarında değil her zaman düzenli olarak kaliteli su tüketmelisiniz. Detoks, son yılların popüler tamamlayıcı tedavi yöntemlerinden biridir. Çok sayıda detoks programının hiç değişmeyen oyuncusu sudur. Su olmadan hiçbir detoks programı çalışmaz. Düzenli ve kaliteli su tüketmenin herhangi bir detoks programının en az yarısını oluşturduğunu düşünebilirsiniz. Eğer sürekli olarak detokslanmış bir yaşamınız olsun istiyorsanız yeteri kadar su içmeyi ihmal etmemelisiniz!

Kilo vermeyi kolaylaştırır. Acıktığımızı zannettiğimiz süreçlerin çoğunda aslında sorun acıkmak değil, susuzluktur. Eğer düzenli bir su tüketiminiz varsa, acıkma hissiniz azalabilir veya dengelenebilir. Gıda tüketiminiz sınırlanır. Diğer taraftan yemeklerden önce ve yemek esnasında su tüketiminin gıda tüketiminin kontrolünü kolaylaştırdığı bilinmektedir. Bazı çalışmalarda suyun metabolizmayı süratlendirdiği ve enerji tüketimini hızlandırdığına ilişkin bulgular saptanmıştır. Bir çalışmada özellikle soğuk su içmenin kilo kaybını kolaylaştırdığı, günde 1.5 lt ve üzerinde su tüketmenin yılda 2-2,5 kg’lık kalori tasarrufu sağladığı belirlenmiştir. Bizim düşüncemiz, belirli bir kalori kısıtlanması ve egzersiz programı ile birleştirildiğinde düzenli aralıklarla ve yeterli miktarda su tüketiminin kilo kontrolünü kolaylaştırdığı yönündendir. Diyet yaparken sık aralıklarla su tüketmenizi ve tercihinizin mineral yapısı güçlü, doğal mineralli sulardan yana olmasını tavsiye ediyoruz. Yemeklerden önce içilen suyun tokluk hissi verdiği, suyun kilo kaybına bağlı kuruluk ve cilt sarkmalarını önlediği, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarımızı desteklediği de aklımızda olsun.

Egzersiz yaparken bol su için. Egzersiz yapanların bir saatten daha fazla ve çok yoğun egzersiz programı uygulamıyorlarsa sporcu içeceklerini kullanmalarına gerek olmadığını, mineralden zengin suların ihtiyacınızı karşılayacağını belirtelim.

Suyun egzersiz öncesi süreci ve sonrasında tüketilecek en sağlıklı içecek olduğunun altını çizelim. Egzersiz esnasında özellikle sıcak havalarda terleme yoluyla su ve elektrolit-mineral kaybı artmaktadır. Bu kayıp yerine konulmadığında yorgunluk, halsizlik ve kas krampları ortaya çıkmaktadır. Egzersizin hemen öncesinde çok su içmek yerine yarım saat kadar önce deponuzu doldurmanızda ve yarım litre kadar su içmenizde fayda var. Eğer 1 saatten daha fazla egzersiz yapıyorsanız 20-25 dakikalık molalar vermeli ve su ihtiyacınızı gidermelisiniz. Kısa süreli egzersizlerde su içemeyi egzersiz sonrasına da bırakabilirsiniz. Egzersiz sonrası susuzluğunuzu giderirken aceleci davranmamaya ve azar azar içmeye dikkat etmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir