Genel Kategori

Enceladus’daki Okyanus Akıntıları

Enceladus’un (Satürn’ün uydularından biri) yüzeyindeki buzların 20 kilometre altına gömülü okyanuslar, Dünya’dakilere benzer akıntılarla çalkalanıyor gibi görünüyor.

Enceladus’un buzdan kabuğunun şeklinden türetilen bu kuram, uydunun çekirdek sıcaklığıyla meydana gelen bir takım dikey karışımların dışında uydudaki küresel okyanusun homojen olduğunu söyleyen mevcut düşünceye meydan okuyor.

500 kilometre çapındaki (Ay’ın yaklaşık 1/7’si) küçük, donuk bir küre olan Enceladus, Satürn’ün en büyük altıncı uydusu.

Enceladus, ufak boyutuna rağmen 2014 yılında bilim insanlarının dikkatini çekmişti. O zamanlar uydunun yakınından geçen Cassini uzay aracı, uydu yüzeyinin altında büyük bir okyanus keşfetmiş ve güney kutbundaki buz çatlaklarından çıkan gayzer benzeri püskürtülerden su örneği toplamıştı.

Güneş sisteminde sıvı suyun bulunduğu az sayıdaki yerden biri olan Enceladus (bir diğeri de Jüpiter’in uydusu Europa), yaşam işareti arayan astrobiyologların hedefi haline geldi.

Enceladus’daki okyanus, Dünya’daki okyanuslardan neredeyse tamamen farklı. Dünya’daki okyanuslar nispeten sığ (ortalama 3,6 km derinliğinde), gezegen yüzeyinin dörtte üçünü kaplıyor.

Güneş ışınları sebebiyle bu okyanusların üst kısımları daha sıcak ve deniz tabanı yakınındaki derinlikleri daha soğuk, ayrıca rüzgarın etkilediği akıntılara sahipler.

Buna karşılık Enceladus’un, en az 30 km derinlikte olan ve buz kabuğunun yakınındaki en üst kısımda soğuyan, uydunun çekirdeğinden gelen ısı sebebiyle de dipte ısınan, tüm küreyi kaplayan ve tamamen yüzey altında olan bir okyanus barındırdığı görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir