Bilim, Genel Kategori, Su Arıtma Gündem Haberleri

Endonezya Yakınlarındaki Sulardan Çekilen Dev ‘Darth Vader’ Deniz Böceği

Deniz dibinde sıçrayan böcek benzeri deniz canlıları yavru köpekler kadar büyüyebilir ve yeni tanımlanan bir tür, şimdiye kadar görülen en büyük türlerden biridir.

Bu kabuklular izopodlar olarak bilinir; Isopoda sıralaması, karada ve okyanusta çeşitli habitatlarda yaşayan yaklaşık 10.000 türü içerir ve boyutları sadece birkaç milimetre ile yaklaşık 20 inç (500 mm) arasında değişebilir. Okyanuslarda yaşayan izopodlardan Bathynomus cinsi en büyük türü içerir; 2018 yılında Hint Okyanusu’nda ortaya çıkan yeni keşfedilen izopod , vahşi doğada şimdiye kadar görülen Bathynomus türlerinin en büyüğüdür . 

Dosya adı Bathynomus raksasa ile, uzunluğu 13 inç (330 mm) ile yaklaşık oldukça büyük deniz hata önlemler, ortalama ( “rakasa” “dev” Endonezya anlamına gelir). Bilim adamlarının yeni bir çalışmada bildirdiğine göre, on yıldan fazla bir süredir tanımlanacak ilk yeni dev izopod türü ve Endonezya yakınlarındaki sularda bulunan bu izopod devlerinden ilki.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre, büyük veya küçük tüm izopodlar, dört set çene, birleşik gözler, iki set anten ve her biri kendi çift bacaklarına sahip yedi bölümlü bir bölümlü gövde gibi birçok özelliği paylaşıyor .

Temmuz ayında çevrimiçi olarak yayınlanan araştırmaya göre, daha önce açıklanan 16 Bathynomus türünden yedi tanesi “süper devler ” olarak kabul edilir – 6 inçten (150 mm) daha uzun olgunlaşan ve ardından 12 inç (300 mm) veya daha fazla büyüyen ZooKeys dergisinde 8 .

Araştırmacılar B. rakasa’yı Güney Java Derin Deniz Biyoçeşitlilik Gezisi sırasında tespit ettiler ; Cava’nın güney kıyılarında, okyanus derinliklerinde 950 ve 1,260 metre (3,117 ile 4,134 fit) arasında bir erkek ve bir dişi olmak üzere iki örnek topladılar. Bilim adamları , B. rakasa’nın baş siperinin ve karın bölümlerinin benzersiz şeklinin yanı sıra karnındaki çok sayıda dikenlerin – 11 ila 13 – süperdevanın yeni bir tür olduğunu gösterdi.

2018 seferi sırasında, bilim adamları derin deniz keşfetmek için heyecan vardı Bathynomus göre, bir cins bazen “sevgiyle” “Denizlerin Darth Vader” (belki Sith Lord kask benzeyen başlarını için) olarak adlandırılan, eşayaklılar Lee Kong Chian Doğa Tarihi Müzesi’nin web sitesi . Müze koleksiyonları uzmanı ve keşif gezisi üyesi Muhammad Dzaki Bin Safaruan, o yıl müzenin Instagram’da paylaştığı bir fotoğrafta Endonezya araştırma gemisi Baruna Jaya VIII’de dev bir izopodu kaldırdı . Müze temsilcileri gönderide, “Keşif ekibimizdeki personel, nihayet bir tane gördüklerinde heyecanlarını önleyemediler” diye yazdı.

National’deki Tropikal Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün bir parçası olan St. Singapur Üniversitesi. 

Wong, “Bölgemizin derin denizindeki biyolojik çeşitlilik açısından keşfedilecek daha çok şey var” dedi .

Live Science’ın daha önce bildirdiğine göre , 2019’daki bir başka bilim insanı ekibi, derin deniz izopod davranışının nadir ve korkunç kanıtlarını yakaladı . Sualtı videosu, bu dev deniz böceklerinden bir grubun parçalanıp bir timsahın cesedine ziyafet çekerken, araştırmacıların Meksika Körfezi’nde dip sakinlerinin bir yemeğin bu beklenmedik yemeğini nasıl tüketebileceğini gözlemlemek için Meksika Körfezi’ne batırdıklarını gösterdi.

Timsah leşleriyle boğuşan dev deniz böcekleri rahatsız edici gelebilir, ancak devasa izopodların çok daha küçük kuzenleri tartışmasız daha da korkutucu. Dil ısırıcılar veya dil yiyen bitler olarak bilinen parazitik izopodlar , organ yavaş yavaş solurken, dilin kan kaynağını sifonlayarak balıkların dillerini yutarlar; parazitler daha sonra hala yaşayan bir konağın ağzında dilin yerini alır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir