Bilim, Genel Kategori

Eski deniz kabuğu 18.000 yıl sonra yankılanıyor

Keşfedilmesinden neredeyse 80 yıl sonra, Pireneler’deki süslü Marsoulas Mağarası’ndan büyük bir kabuk, CNRS, Muséum de Toulouse, Université Toulouse – Jean Jaurès ve Musée du quai Branly – Jacques’ten multidisipliner bir ekip tarafından incelenmiştir. -Chirac (1): Türünün en eski nefesli çalgısı olduğuna inanılıyor. Bilim adamları , 10 Şubat 2021’de Science Advances dergisinde yayınlanan bir çalışmada kulağa nasıl geldiğini açıklıyor .

Haute-Garonne ve Ariège arasındaki Marsoulas Mağarası, Pireneler’de bulunan süslü ilk mağaraydı. 1897’de keşfedilen mağara, Son Buzul Maksimumunun sonunda, bu bölgedeki Magdalenian (2) kültürünün başlangıcına tanıklık ediyor. Çoğu Muséum de Toulouse’da tutulan arkeolojik kazılardan elde edilen materyalin bir envanteri sırasında, bilim adamları, 1931’de keşfedildiğinde büyük ölçüde gözden kaçan büyük bir Charonia lampas (deniz salyangozu) kabuğunu inceledi.

Kabuğun ucu kırılarak 3,5 cm çapında bir açıklık oluşturur. Bu, kabuğun en zor kısmı olduğu için, kırılma açıkça tesadüfi değildir. Karşı uçta, kabuk açıklığı rötuş (kesme) izlerini gösterir ve bir tomografi taraması, ilk bobinlerden birinin delinmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır. Son olarak, kabuk Marsoulas Mağarası’nın sembolik bir nesne olarak durumunu gösteren kırmızı bir pigment (hematit) ile dekore edilmiştir.

Bu denizkabuğunun ses üretmek için kullanıldığı hipotezini doğrulamak için bilim adamları, C, C-keskin ve D notalarına yakın üç ses çıkarmayı başaran bir korna çalgıcısından yardım istediler.Açılış düzensiz ve organik bir kaplamada (3), araştırmacılar Musée du quai Branly – Jacques Chirac koleksiyonundaki daha yeni deniz kabuğu modellerinde olduğu gibi, bir ağızlığın da takılı olduğunu varsayarlar. Denizkabuğunun 3 boyutlu izlenimleri, bu kurşunun keşfedilmesini ve başka notalar üretmek için kullanılıp kullanılamayacağını doğrulamasını sağlayacaktır.

Mağaranın ilk karbon-14 tarihlemesi, bir kömür parçası ve kabukla aynı arkeolojik seviyeden bir ayı kemiği parçası üzerinde gerçekleştirildi ve yaklaşık 18.000 yıllık bir tarih sağladı. Bu, Marsoulas denizkabuğunu türünün en eski nefesli çalgısı yapar: Bugüne kadar, daha önceki Avrupa Üst Paleolitik bağlamlarında yalnızca flütler keşfedilmiştir; Avrupa dışında bulunan deniz kabuğu çok daha yenidir.

Bu kabuk, bizi Magdalenian atalarımızın ürettiği seslere daldırmanın yanı sıra, 200 kilometreden daha uzaktaki Pireneler ve Atlantik kıyısı arasındaki alışveriş fikrini güçlendiriyor.

Daha fazla bilgi:

Notlar

(1) İlgili laboratuvarlar, Travaux et recherches aréologiques sur les cultures, les espaces et les sociétés (CNRS / Université Toulouse – Jean Jaurès / Ministère de la Culture), the Maison des sciences de l’homme et de la socialété de Toulouse (CNRS / Université Fédérale de Toulouse) ve Laboratoire d’archéologie moléculaire et structurale (CNRS / Sorbonne Université).

(2) BP yaklaşık 21.000 ila 14.000 yıllık bir dönemi kapsayan, işlenmiş hayvan kemikleri ve boynuzları ve kapsamlı değişim ağları ile karakterizedir. Altamira ve Lascaux mağaraları en ünlü örneklerdir.

(3) Miktar sınırlı olduğundan, analizler onun niteliğini belirleyememiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir