Genel Kategori, Sağlık, Su Tüketimi

Fazla Su İçtiğinizin Belirtileri

Günlük su tüketimi çok önemlidir. Yine de her şeyde olduğu gibi su tüketiminde de dozu aşmamakta fayda vardır. Suyu içerken daha önce hiç bardak saymadıysanız, bunu yapmanız kontrol mekanizması için daha yerinde olacaktır.

Günlük su tüketimi önemli olmakla birlikte birçok faktör göre değişen bir miktardır.

Yaş, boy, kilo, beden kitle indeksi, yağ oranı, sporcu olup olmama gibi birçok neden su ihtiyacımızı değiştirebilir.

Homeostazik sebeplerden dolayı su tüketimini korumak çok yararlıdır. Ancak çok su içmenin zararları arasında su zehirlenmesi ve hiponatremi rahatsızlığı da bulunuyor.

Su zehirlenmesi, aşırı miktarda suyun kısa sürede tüketilmesi nedeniyle sebebiyle meydana gelen bir sorundur. Normal şartlarda böbrekler fazla suyu arıtıp boşaltsa da aşırı miktarlarda su tüketildiğinde sistem rahatsız olabilir.

Su zehirlenmesinin belirtileri kolayca fark edilmeyebilir. Kafa karışıklığı, yer-yön-zaman karışıklığı, mide bulantısı, kusma, zihin durumunda değişiklikler ve psikotik belirtilerin olduğu erken dönemlerde bu durumun sebebinin su zehirlenmesi olduğu fark edilmeden normal hayata devam edebilir. Erken teşhis, bu bağlamda önem taşır.

Su zehirlenmesi fark edilmezse ve devam ederse hiponatremi meydana gelir. Hiponatremi, kandaki sodyumun anormal derecede düşük olması durumuna verilen isimdir. Sodyum, hücrelerdeki suyun dolaşımına yardımcı olan bir madde olduğundan vücut için önem taşır ve eksikliği hissedilir. Hiponatremi ile vücudun su seviyesi yükselir ve hücreler şişmeye başlar. Bu hayati sonuçlar doğurabilen bir problemdir.

Bu rahatsızlığın iki hali vardır. Kronik hiponatremide sodyum 48 saat veya daha uzun sürede kademeli olarak düşüş gösterir. Belirtiler ve sonuçlar daha hafif olabilir. Akut hiponatremideyse sodyum hızla düşer. Bu, haliyle koma ve ölümle sonuçlanabilen hızlı beyin şişmesi gibi tehlikeli durumlara yol açar.

Ayrıca maraton koşu gibi aktiviteler esnasında fazla su içmek de kandaki sodyumu seyreltebilecek niteliğe sahiptir. Bu gibi sporlarda terlemeyle birlikte sodyum kaybedilmesi, vücuttan sıvı eksilmesine de neden olur. Böyle durumlarda genel olarak limonlu tuzlu su içilmesi tavsiye edilir. Tıbbi tavsiyeler için doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşmanızı tavsiye ederiz.


Hiponatremi belirtilerini ise basitçe şu şekildedir: mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, kafa karışıklığı, enerji kaybı, sersemlik ve yorgunluk, huzursuzluk ve sinirlilik, kas zayıflığı, spazm veya kramp, nöbetler ve koma.

Vücuttaki su-tuz oranını iyi korumak için tüketiminize ve profesyonel tavsiyeleri uygulamaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir