Bilim, Çevre

Florida’nın Mercan Resiflerinin Neden Öldüğünü Nihayet Biliyoruz Ve Bu Sadece İklim Değişikliği Değil

İklim değişikliği dünyanın mercan resiflerini öldürüyor. Ama onları beyaz, ölü kabuğa çeviren tek faktör bu değil. Yeni bir araştırmaya göre, insanların okyanusa döktüğü tüm kimyasallar, daha sıcak havanın ölümcül işini yapmasını kolaylaştırıyor. Marine Biology dergisinde 15 Temmuz Pazartesi günü çevrimiçi olarak yayınlanan araştırma makalesi, Florida Keys’deki Looe Key Sanctuary Preservation Area’dan otuz yılı aşkın süredir toplanan verilere dayanıyor. Bu kutsal alanda mercan kapsamı 1984’te% 33 iken 2008’de sadece% 6’ya düştü. Sıcaklıklar küresel olarak yükselme eğilimindeyken bile, ortalama yerel sıcaklıklar çalışma süresi boyunca çok fazla değişmedi. Bu, araştırmacıların resifi hasta eden (veya “ağartan”) bir dizi farklı sorunu çözmesine izin verdi.

İlk olarak, araştırmacılar, ağartma olaylarının – mercana rengini veren zooxanthellae adı verilen alglerin kaybına bağlı olarak – su sıcaklıkları 86.9 Fahrenheit (30.5 santigrat derece) eşiğinin üzerine çıktığında meydana gelme eğiliminde olduğunu buldular. Çalışmanın kapsadığı dönemde (1984 ile 2014 arasında) bu tür bir artış 15 kez meydana geldi. [Fotoğraflarda: Alacakaranlık Mercan Resifinde Dalış] İkincisi ve önemli ölçüde, sudaki nitrojen ve fosfor oranı, mercanın ne zaman ve ne ölçüde ağartıldığını belirlemede kilit bir faktör olduğu ortaya çıktı. Florida yağmurları, nitrojen ve fosfor içeren tarımsal gübrelerin okyanusa akmasına neden olduğunda, mercan ölümü daha yaygındı. Sudaki bu artan besinler alglerin büyümesine neden oldu ve bu da kitlesel mercan ölümlerini öngörüyor gibi görünüyordu. Özellikle azot, toplu mercan ağartmasıyla ilgili en önemli faktör olarak ortaya çıktı.

Florida Atlantic Üniversitesi Harbour Branch’de araştırmacı ve makalenin baş yazarı Brian Lapointe, bu çalışma nitogren’in ağartmaya yol açtığı mekanizmayı incelemedi, dedi. Ancak Great Barrier Reef’i inceleyen bilim adamları tarafından yapılan diğer araştırmalar, bunun neden ve nasıl olduğunu gösterdi, dedi Live Science. Okyanustaki nitrojen-fosfor dengesi bozulduğunda mercandaki bazı zarlar bozulmaya başlar. Mercanın yeterince fosfor alamadığını, bunun da “fosfor sınırlamasına ve sonunda açlığa” yol açtığını söyledi. Lapointe, “Bu organizmaların yüksek ışık ve yüksek sıcaklıklarda hayatta kalma kabiliyetini azaltır” dedi. “Aslında ışık ve sıcaklık eşiklerini düşürüyor.”

Araştırmacılar, bu ilave besin maddelerinin etkisinin büyük bir kısmının iyileştirilmiş su arıtma tesisleri ile azaltılabileceğini belirtti. Yüzey akışındaki nitrojenin çoğu, yağmur fırtınaları sırasında karadan denize dökülmez, bunun yerine kimyasalı gideremeyen su arıtma tesislerinden geçer. Araştırmacılar, Karayipler’in Hollanda kontrolündeki bölgelerinde yaptıkları açıklamada, gelişmiş kanalizasyon arıtma tesislerinin sudaki nitrojeni çektiğini belirtti. Bilim adamları, bu yerlerde, mercan resiflerinin Florida açıklarında olduğundan çok daha iyi durumda olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, mercanların gelişen deniz ekosistemleri için gerekli bir temel olmadığını söylediler. Florida Keys Ulusal Deniz Koruma Alanı’na göre resifler ayrıca her yıl 8,5 milyar dolar ve Florida ekonomisine 70,400 istihdam sağlıyor.

Georgia Üniversitesi’nde emeritus ekoloji profesörü ve makalenin yazarlarından biri olan James Porter, “İklim değişikliğinin dünya çapında mercan resiflerinin ölümünün tek nedeni olarak gösterilmesi, su kalitesinin de rol oynadığı kritik noktayı gözden kaçırıyor” dedi. ifadede. “Mercan resiflerinin yakınında yaşayan toplulukların küresel ısınmayı durdurmak için yapabilecekleri çok az şey olsa da, nitrojen akışını azaltmak için yapabilecekleri çok şey var. Çalışmamız, mercan resiflerini koruma mücadelesinin sadece küresel değil yerel eylemi gerektirdiğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir