Genel Kategori

Florürü musluk suyundan çıkardığınızda ne olur?

Su bardağı kadın elinde tutarken

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız, kullandığınız musluk suyunun, diş çürümesini önlemeye yardımcı olan bir madde olan florür ile zenginleştirilmiş olma ihtimali yüksektir. Ancak, florlu suyun diğer hastalıkların riskini artırabileceğine dair endişeler nedeniyle, başkent Alaska bu uygulamayı durdurdu. Ne oldu?

ABD’nin çoğu bölgesi ve dünyanın diğer bazı ülkeleri, topluluklarının su kaynaklarına belirli miktarlarda florür ekler.

Bunu yaparlar çünkü florür diş boşluklarının oluşumunu etkili bir şekilde önleyebilir veya bazı durumlarda tersine çevirebilir. Florür, dişlerin remineralizasyonunu teşvik eder, minelerini güçlendirir ve böylece çürümeye neden olan bakterilerle savaşmalarına yardımcı olur.

Aynı nedenle, çoğu diş macunu türü ve birçok gargara ürünü bir miktar florür içerir. Bununla birlikte, yutulan florür Güvenilir Kaynak kemiklerimizde birikme eğilimindedir ve bu da bazı insanların florlu su içmenin çeşitli sağlık sorunları riskini artırabileceğinden endişelenmesine neden olmuştur. Bunlar kanseri, özellikle kemiklerde başlayan bir kanser türü olan osteosarkomu içerir.

Bu tür endişeler, Juneau Şehir Meclisinin 2007 yılından itibaren kendi bölgelerindeki topluluk suyunun florlanmasının durdurulmasına yön vermesine yol açtı.

Kısa süre önce BMC Oral Health dergisinin yayınladığı yeni bir çalışmada, Minneapolis, MN’deki Walden Üniversitesi Sağlık Bilimleri Koleji’nden bir araştırma ekibi ve Alaska Anchorage Üniversitesi Sağlık Fakültesi’nden bir araştırma, bu kararın Juneau’nun genç sakinlerinin ağız sağlığı.

Diş bakımı taleplerinde artış

Alaska Anchorage Üniversitesi’nden Jennifer Meyer’in önderlik ettiği araştırma ekibi, Juneau’daki diş sağlığı hizmetlerine Medicaid aracılığıyla 2003 ve 2012’de erişen tüm çocukların ve ergenlerin diş kayıtlarına baktı

Meyer ve meslektaşları, 2003’ü “optimal toplum suyu florlama yılı” olarak kabul ettiler ve o yıl diş bakımı alan 18 yaşına kadar 853 çocuk ve gencin diş iddialarını analiz ettiler.

Araştırmacılar bu verileri, Juneau Şehir Meclisi’nin topluluk su floridasyonunun durdurulmasına karar vermesinden 5 yıl sonra, 2012 yılında diş bakımı alan 1.052 çocuk ve ergenin verileriyle karşılaştırdı.

Veri analizi, çalışma yazarlarının yazdığı gibi, topluluk suyunun artık florür içermediği 2012 tedavi grubunda “0-18 yaş grupları için çürük ile ilgili ortalama prosedür sayısının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu” ortaya koydu. su florlamasına son verme kararından önce, 2003 grubuna göre.

Daha spesifik olarak, çalışma yazarları, “2003 yılında bir çocuk veya ergenin diş çürüğü prosedürüne girme olasılığı, [2012] ‘de bir çocuk veya ergeninkinden 25,2 [yüzde] daha azdı” diye açıklıyor.

Bu, eklenen florürün ağız sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir; bu, topluluk su kaynakları artık florlama sürecinden geçmediğinden artık eksiktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir