Genel Kategori

Fosil İzler, Memelilerin Sahildeki En Eski Kanıtını Gösteriyor

Günümüzde, ABD’nin orta güney Wyoming eyaletindeki Hanna Oluşumu’nda yer alan kayalar, en yakın okyanustan binlerce kilometre uzakta bulunuyor.

Fakat Wyoming, yaklaşık 58 milyon yıl önce okyanus manzaralı bir yermiş ve hipopotam benzeri büyük memeliler, kıyıya yakın göletlerde geziniyormuş.

Utah Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Bölümü’nde yardımcı jeoloji profesörü olan Anton Wroblewski ile Teksas A&M Doğal Kaynaklar Enstitüsü’nde uygulamalı biyoçeşitlilik bilimcisi Bonnie Gulas-Wroblewski, Scientific Reports bülteninde yayımlanan çalışmalarında birkaç fosil iz takımı tespit ettiklerini bildiriyor.

Bir okyanusun yakınında toplanan memelilerin bilinen en eski kanıtını temsil eden bu izlerin, muhtemelen bozayı boyutundaki bir Korifodon‘a (Coryphodon) ait olduğu düşünülüyor.

“Ayak izleri gibi iz fosiller, canlılar ile çevreleri arasındaki etkileşimleri kaydediyor ve vücut fosillerinin tek başlarına sağlayamayacakları bilgileri sunuyor” diyor Wroblewski.

“Bu vakada ise iz fosiller, büyük vücutlu hayvanların, uçamayan dinozorların yok olmasından sadece sekiz milyon yıl sonra deniz ortamlarını düzenli olarak kullandıklarını gösteriyor.”

Dr. Wroblewski’nin Wyoming’deki Hanna Oluşumu’nda keşfettiği bu izler, ağır hayvanların tortu katmanlarında yürüdüğü zaman yumuşak katmanlarda oluşan izlerin yanısıra antik gelgit düzlüklerinin yüzeylerinde çıkan izleri de içeriyor.

Günümüzde kum taşında muhafaza olan bu izler, bir kilometreden daha uzun ve iki farklı hayvan tarafından oluşturulmuş.

Hayvanlardan birinin dört parmağı varken, diğerinin ise beş parmağı bulunuyormuş.

Beş parmaklı izler, hipopotama benzeyen yarı sucul bir hayvan olan Korifodon ile tutarlı görünüyor. Dört parmaklı izlerin sahibi ise bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir